Sektor služeb pomáhá Spojenému království vyhnout se recesi

Názor
Hospodářství Velké Británie dosáhlo v únoru lepších výsledků, než se očekávalo, a to díky důležitým spotřebitelům, kteří zemi opět pomohli vyhnout se recesi.
Zisky v odvětví služeb byly rozsáhlé, od vzdělávání po dopravu, ale přišly s řadou ojedinělých faktorů, jakým bylo např. ukončení stávky Royal Mail a obnovení fotbalové Premier League. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl oproti lednu o 0,3 procenta a za poslední tři měsíce se nezměnil. Služby, které tvoří 80 procent ekonomiky, zaznamenaly rozsáhlé oživení a kompenzovaly poklesy ve zpracovatelském průmyslu a stavebnictví.

Zisky v odvětví služeb byly rozsáhlé, od vzdělávání po dopravu, ale přišly s řadou ojedinělých faktorů, od ukončení stávky Royal Mail a obnovení fotbalové Premier League až po nárůst využívání zdravotnictví v soukromém sektoru, který byl pravděpodobně způsoben zpožděním NHS (Národní zdravotní služba, pozn. red.). Slabou odbočkou byly realitní služby, kde byly ceny bydlení pod tlakem.

Lepší než obávaný hospodářský růst a nižší ceny energií zlepšily rozpočtovou pozici britské vlády. To otevírá určitý prostor pro větší výdaje a podporu životních nákladů v jarním rozpočtu z 15. března. Ekonomika však není z nejhoršího venku, stále se jen stěží vyhýbá recesi a inflace stále dosahuje dvouciferných hodnot.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Zachraňte naši slaninu, volají britští farmáři

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty přestávají zdražovat

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdne výrazně zpomalily v tempu svého zdražování. Litr benzinu se u čerpacích stanic prodává v průměru za 38,40 koruny, před týdnem byl o šest haléřů levnější. O deset haléřů na …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.