Sektor služeb pomáhá Spojenému království vyhnout se recesi

Názor
Hospodářství Velké Británie dosáhlo v únoru lepších výsledků, než se očekávalo, a to díky důležitým spotřebitelům, kteří zemi opět pomohli vyhnout se recesi.
Zisky v odvětví služeb byly rozsáhlé, od vzdělávání po dopravu, ale přišly s řadou ojedinělých faktorů, jakým bylo např. ukončení stávky Royal Mail a obnovení fotbalové Premier League. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl oproti lednu o 0,3 procenta a za poslední tři měsíce se nezměnil. Služby, které tvoří 80 procent ekonomiky, zaznamenaly rozsáhlé oživení a kompenzovaly poklesy ve zpracovatelském průmyslu a stavebnictví.

Zisky v odvětví služeb byly rozsáhlé, od vzdělávání po dopravu, ale přišly s řadou ojedinělých faktorů, od ukončení stávky Royal Mail a obnovení fotbalové Premier League až po nárůst využívání zdravotnictví v soukromém sektoru, který byl pravděpodobně způsoben zpožděním NHS (Národní zdravotní služba, pozn. red.). Slabou odbočkou byly realitní služby, kde byly ceny bydlení pod tlakem.

Lepší než obávaný hospodářský růst a nižší ceny energií zlepšily rozpočtovou pozici britské vlády. To otevírá určitý prostor pro větší výdaje a podporu životních nákladů v jarním rozpočtu z 15. března. Ekonomika však není z nejhoršího venku, stále se jen stěží vyhýbá recesi a inflace stále dosahuje dvouciferných hodnot.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Zachraňte naši slaninu, volají britští farmáři

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Odliv dividend stahuje Česko do rekordního mínusu

Česko se ocitá v závažné makroekonomické nerovnováze, jakou roky nepamatuje. Podle některých expertů mu proto vážně hrozí měnová krize. Data za loňský rok, jež máme čerstvě pohromadě, tuto obavu, resp. důvody pro ji …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Chytrá řešení“ jsou pro menší a střední firmy příliš nákladná

Průzkum
Pod pojmem „Úspory a chytrá řešení“ si majitelé, jednatelé a ředitelé malých a středních podniků nejčastěji představují IT služby, zjednodušení, úsporu a efektivitu. Největší překážkou přijímání takových řešení ale podle nich je, že jsou příliš nákladná. Zjistil to výzkum, který pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) uskutečnila v únoru na vzorku 255 firem do 250 zaměstnanců agentura Ipsos.