Spotřeba domácností letos potáhne celou ekonomiku

Český statistický úřad (ČSÚ) v pátek zveřejnil nejnovější statistiky k tržbám v maloobchodu za letošní březen. Tržby se podle nich meziročně reálně zvýšily o 3,4 procenta a meziměsíčně o 0,6 procenta. K růstu maloobchodních tržeb přispěl zejména prodej pohonných hmot, nepotravinářského zboží a internetový obchod. Pokles naopak zaznamenaly tržby za potraviny.
Spotřeba domácností by letos měla být stěžejním tahounem celé české ekonomiky. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Spotřeba domácností by letos měla být stěžejním tahounem celé české ekonomiky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle Lukáše Kovandy, hlavního ekonoma Trinity Bank, statistické údaje potvrzují, že spotřeba domácností by letos měla být stěžejním tahounem celé české ekonomiky. „Maloobchodním tržbám svědčí pokračující nárůst reálných mezd českých domácností, jejichž úroveň se – postupně, ale jistě – navrací na předcovidovou úroveň,“ sdělil ekonom Finančním a ekonomickým informacím (faei.cz).

Tento názor sdílí také Tomáš Čupr, ředitel společnosti PPC Profits: „I když u části populace převládají obavy z rostoucích cen nebo nárůstu nezaměstnanosti, tak spotřebitelská poptávka bude i letos hlavním tahounem růstu ekonomiky. Tržby v maloobchodu tak porostou poměrně slušným tempem, nejvíce se bude dařit internetovým obchodům.“

A přidal se i hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek: „Data z maloobchodu potvrdila, že spotřeba domácností je v současnosti hlavním tahounem růstu české ekonomiky.“ Upozornil ale, že z hlediska struktury tržeb je patrná citlivost na ceny: „Během prvního čtvrtletí rostly ceny potravin, nepřekvapí tedy, že jejich reálné prodeje v březnu klesly meziměsíčně i meziročně.“

Analytik společnosti PwC Dominik Kohut ve svém komentáři pro faei.cz uvedl, že „pokračování meziročního růstu maloobchodních služeb na úrovni 3,4 procenta není překvapením v kontextu pokračujícího růstu reálných mezd v letošním roce a nižší srovnávací základny z loňska, kdy stále doznívaly nejistoty spojené zejména s vysokými cenami energií“.

„Při detailnějším pohledu vidíme silný růst v nákupech přes internet a u prodeje pohonných hmot související s jejich významným zlevněním, kdy se ceny na totemech čerpacích stanic někdy propadly až pod magickou hranici 30 korun za litr, kterou známe z dob před válkou na Ukrajině. Konečně, byť zatím velmi opatrně, se začíná probouzet také prodej automobilů,“ uvedl Kohut.

Jak redakci faei.cz sdělila Tereza Krček, analytička Raiffeisenbank, tuzemský maloobchod v březnu profitoval ze stabilizace inflace, která zůstala pod třemi procenty. „Domácnosti mohou pomalu rozpouštět dříve nahromaděné úspory. To vše má na tržby maloobchodu pozitivní vliv, a to nejen v březnu, ale během celého letošního roku,“ uvedla.

Dominik Kohut z PwC dodal, že v dalších měsících lze očekávat spíše další zrychlení růstu maloobchodních služeb. „Druhou stranou mince nadále zůstávají přetrvávající nejistoty kolem dovozních cel, které by v případě recipročního zavádění na straně EU negativně pocítili spotřebitelé v Evropě včetně České republiky.“

Podle Kovandy z Trinity Bank spotřeba domácností letos přidá zhruba čtyři procenta, a to na základě rostoucích reálných mezd: „Maloobchodní tržby si polepší o necelá tři procenta, takže porostou zhruba shodně s tempem vzestupu reálných mezd. Čupr z PPC Profits pak počítá s růstem maloobchodních a internetových tržeb, byť bude tempo zřejmě nižší než loňských 18 procent.

„Výsledek za celý první kvartál potvrzuje klíčovou roli spotřební poptávky v růstu tuzemské ekonomiky. Platí to nejen v případě maloobchodních tržeb, ale i ve službách s výjimkou ubytování, stravování a pohostinství,“ konstatoval ekonom KB Jan Vejmělek s tím, maloobchodní tržby by se ještě letos mohly dostat nad předpandemickou úroveň.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek