Srpnové PMI zaostaly za očekáváními

Názor
PMI indexy byly v srpnu nižší, než se čekalo, a to především v německém zpracovatelském průmyslu. Celkový PMI pro Německo klesl z 62,4 na 60,6 bodu, zatímco analytici očekávali 62 body. Důvodem je již zmíněný zpracovatelský průmysl, kde PMI (Index nákupních manažerů, pozn. red.) klesl z 65,9 na 62,7 bodu, což bylo oproti očekávaným 65 bodům významně méně.
Problémy s dodávkami výrobních vstupů se aktuálně nejsilněji projevují v automobilovém průmyslu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pokles lze přisoudit zejména problémům s dodávkami výrobních vstupů, které se aktuálně nejsilněji projevují v automobilovém průmyslu. V důsledku toho již řada výrobců omezila výrobu. Nyní není navíc ani jasné, jak dlouho budou tyto problémy ještě přetrvávat, a to i s ohledem na obnovené šíření koronaviru v asijských zemích. Odtud totiž významná část součástek pochází.

I přes mírné snížení však zůstává aktivita v německém výrobním sektoru podle indexu PMI na vyšší úrovni, než jaké dosahovala před vypuknutím koronavirové krize. PMI v oblasti německých služeb na druhou stranu kleslo oproti očekáváním méně, když se snížilo z 61,8 na 61,5 b. Tržní konsensus hovořil o 61 bodech.

PSALI JSME:
Český index PMI zůstává poblíž rekordních hodnot

Stejně jako v případě Německa, za očekáváními nepatrně zaostal v srpnu také celoevropský PMI. Ten se snížil z 60,2 na 59,5 bodu, zatímco analytici čekali 59,6 bodu. I zde byl na vině nižší údaj pro zpracovatelský průmysl, který oproti očekáváným 62 bodům dosáhl pouze 61,5 bodu.

Horší výsledek ve srovnání s očekáváními zaznamenala v srpnu také evropská spotřebitelská důvěra. Ta v eurozóně klesla z červencových -4,4 na -5,3 bodu, když se čekal pokles na -4,9 bodu. Lze předpokládat, že za tím stojí především obavy ohledně šíření nakažlivějších mutací, které se již v řadě států naplňují. Některé z nich již přistoupily k opětovnému zpřísnění protiepidemických opatření.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Indexy nákupních manažerů za eurozónu nezklamaly

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Budeme zahlceni polovodiči?

V dnešních „Hrátkách s makroekonomickými grafy“ se podíváme na riziko zahlcení čipy, které zvolna nabývá zřetelnějších obrysů. Pro polovodičové odvětví (například firmy jako Nvidia a Micron Technology, pozn. aut.) …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB