Stát prodává pavilón duchů. Bývalou psychiatrii a léčebnu rakoviny

Stát začal prodávat ve veřejné soutěži opuštěný bývalý chudobinec v Plzni z dvacátých let, později psychiatrii a léčebnu specializovanou na rakovinu. Je už šest let opuštěný, a i když objekt vypadá dobře, je něco jako pavilonem duchů. Budova se objevila v nabídce Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). A není to jediný objekt s pohnutou minulostí, z něhož může mrazit v zádech.

Vila v Srbsku: Stropy jsou již provalené, zatéká sem, ale přitom závěsy na oknech ještě zůstaly. Foto: ÚZSVM

Minimální kupní cenu pavilonu mající přes sedm tisíc metrů čtverečních úřad stanovil na 77,9 miliónů korun; nabídky lze podávat do 13. června. Fodermayerův pavilon se nachází zhruba kilometr jižně od centra Plzně. Byl postaven v letech 1904–1906 a původně užíván jako chudobinec financovaný nadací Augustina Fodermayera. V roce 1921 byla budova zvýšena o jedno nadzemní podlaží.

V roce 1942 bylo do areálu přestěhováno samostatné oddělení neurologie a psychiatrie. Od počátku 90. let 20. století, kdy stavba prošla celkovou rekonstrukcí a dostavbou, začal areál sloužit jako onkologická a radioterapeutická klinika. Od května 2011 je vystěhovaný a neužívaný.

ZAKLETÁ VILA V SRBSKU

Není to ale jediný takový objekt, který působí zakletě. Minimálně 5 250 000 korun chce stát za dříve honosnou vilu v Srbsku u Berouna. Zůstala téměř čtvrtstoletí opuštěná, navzdory nákladné rekonstrukci. Stropy jsou již provalené, zatéká sem, ale přitom závěsy na oknech ještě zůstaly. Dříve honosný objekt působí jak zakletý zámek. Zaklela ho totiž povodeň z roku 2002.

Zájemci se mohou hlásit od 18. května. „Vila patří obci Srbsko, v blízkosti železničního koridoru Praha – Plzeň. Není obývána od roku 1989. V letech 1999–2001 proběhla rozsáhlá rekonstrukce objektu a zahrady v reprezentativní sídlo. Po rekonstrukci byla ale zasažena povodní v roce 2002. Vila se několik let opět neužívá a postupně chátrá,“ stojí v popisu úřadu.

Vila byla postavena na přelomu 20. a 30. let 20. století. Její výtvarný výraz i vnitřní dispoziční řešení je podle ÚZSVM napodobeninou zámeckých staveb. Jde o zcela podsklepený objekt se dvěma nadzemními podlažími, podkrovím a půdním prostorem. Konstrukce domu je v tradiční technologii z cihel s dřevěnými trámovými stropy, které mají rákosový podhled zdobený oválnými fabiony.

Do vily dlouhodobě zatéká. „V důsledku havarijního stavu svodů dešťových vod je poškozena část obvodového zdiva průčelí, ve špatném stavu jsou římsy, a to i v zadní části vily. V nejhorším stavu jsou stropy nad 1. NP a 2. NP, v části již propadlé. Nutné jejich kompletní stržení. V důsledku dlouhodobého zatékání do objektu a skutečnost, že objekt není dlouhodobě využíván, není temperován ani větrán, došlo k zamoření vnitřních prostor plísněmi,“ pokračuje smutný popis.

Příslušenstvím stavby je altán, studna (kontaminována při povodni), čistička odpadních vod a venkovní úpravy – přípojka elektřiny, zpevněné plochy, obrubníky, oplocení, plotová vrata a vrátka, torzo lávky přes potok, zakrytí ČOV a neudržované trvalé porosty.

JE LIBO NEPOUŽÍVANOU ZASTÁVKU?

I některé další nabídky státu jsou jak z nějaké temné pohádky. Třeba nepoužívaná autobusová zastávka, zarostlé bezcenné kousky pozemků ve stráních, zanesených korytech nebo bývalá úřadovna celníků v Českém Krumlově. Najdou se zde ale i zajímavé připravované nabídky, jako třeba stavební pozemek s chatou u Berounky, mimo povodňové zóny, kilometr od Prahy a pár set metrů od vlaku, nebo byt na Praze 10.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru