
Pozemní stavitelství bylo tak opět meziročně vyšší po výrazném poklesu v červenci, byť jen o 0,1 procenta. Naproti tomu produkce v inženýrské kategorii pouze zmírnila tempo meziročního poklesu na -1,4 procenta z mínus čtyř procent v červenci.
Počet vydaných stavebních povolení byl meziročně nižší o 9,1 procenta, přičemž jejich orientační hodnota klesla o 6,3 procenta. To je nicméně dáno, podobně jako v červenci, vyšší srovnávací základnou z minulého roku.
Počet nově zahájených bytů byl v meziročním srovnání o 12 procent nižší, což jen potvrzuje i nadále výrazně slabší výkon oproti předchozímu roku. Počet nově dokončených bytů byl však meziročně vyšší o 61 procent.
Vývoj ve stavebnictví budou i po zbytek roku sužovat vysoké ceny a nedostatek stavebních materiálů, které by mohly nadále omezovat dokončování staveb. Slabší poptávka po rezidenčních nemovitostech vlivem vyšších úrokových sazeb a přísnějších kritérii poskytování hypoték se již odrazila ve zmírnění dramatického růstu cen zmíněných nemovitostí.
Ceny bytů v třetím čtvrtletí letošního roku mezičtvrtletně vzrostly „pouze“ o 2,4 procenta oproti 8,7 procenta ve druhém čtvrtletí. Meziročně jsou nicméně stále o téměř 23 procent vyšší, což vede k jednomu z nejhorších poměrů cenové dostupnosti bydlení v EU.
Po zbytek roku lze očekávat další zpomalování tempa zdražování. Poklesy cen nemovitostí lze očekávat primárně u starších nerekonstruovaných nemovitostí, které nejsou tak ovlivněny vysokými cenami stavebních materiálů.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)