Stavebnictví se může dostat do mírné recese

Názor
Nižší zájem lidí o nákupy nemovitostí není dobrým signálem pro stavebnictví, kterému nadále rostou náklady na stavební materiály a pracovní sílu. Vyšší náklady bude obtížné promítat do cen nemovitostí, které mají tendenci mírně klesat.
Na realitním trhu jsme v posledních měsících svědky mírného poklesu cen nemovitostí. Jednou z příčin je menší objem poskytovaných hypotečních úvěrů kvůli vysokým úrokovým sazbám. Ilustrační foto: FAEI.cz

Stavební produkce v srpnu zaznamenala meziroční pokles o 0,4 procenta. Produkce v pozemním stavitelství se mírně zvýšila o 0,1 procenta. Produkce inženýrského stavitelství však meziročně klesla o 1,4 procenta. Přesto můžeme říct, že se stavební produkce pohybuje na podobné úrovni jako před rokem, kdy byly hlášeny solidní výsledky.

Stavební úřady v srpnu vydaly 7 425 stavebních povolení. To bylo o 9,1 procenta méně, než o rok dříve. Orientační hodnota nově povolených staveb klesla o 6,3 procenta na 38 miliard korunu. Počet zahájených bytů meziročně klesl o 12 procent a počet dokončených bytů meziročně vzrostl o 60,9 procenta.

Na realitním trhu jsme v posledních měsících svědky mírného poklesu cen nemovitostí. Jednou z příčin je menší objem poskytovaných hypotečních úvěrů kvůli vysokým úrokovým sazbám. Tím, že z hypotečního trhu míří na realitní trh méně peněz, klesá poptávka po nákupu nemovitostí. To se zatím projevuje především snížením počtu uskutečňovaných transakcí. V případě, že tato situace bude přetrvávat delší dobu, může docházet k dalšímu poklesu cen nemovitostí.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stavební práce i materiály pokračují ve zdražování

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Praha opět mezi nejbohatšími regiony EU

Podle dat Eurostatu zveřejněných v tomto týdnu se Praha v roce 2022 umístila na 4. místě podle hrubého domácího produktu (HDP) na obyvatele v rámci řebříčku regionů Evropské unie. Tato čerstvá data jsou alespoň …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB