
Z hlediska struktury žádný jednoznačný vítěz ani poražený patrný není. Produkce v pozemním stavitelství se meziročně snížila o 0,8 procenta, u inženýrského stavitelství pak byl zaznamenán meziroční pokles o 0,9 procenta.
Povzbudivé zprávy přišly z oblasti bytové výstavby. V listopadu bylo dokončeno o 33,4 procenta více bytů. Konečně silný vzestup přišel z dokončených bytů v rodinných domech, kde byl v listopadu zaznamenán meziroční růst o 35,8 procenta (za prvních jedenáct měsíců letošního roku přitom činil pouze 5,6 %, pozn. aut.). V bytových domech meziroční růst dokončených bytů v listopadu činil 24,8 procenta.
Vyhlídky do budoucna ale nijak optimistické nejsou, a to zejména kvůli horšímu a dražšímu přístupu k financování. Počet staveb zahájených bytů v letošním listopadu meziročně vzrostl o nevýrazných 3,9 procenta, v případě rodinných domů byl dokonce vykázán meziroční pokles o 12,3 procenta.
Celkově počet vydaných stavebních povolení za listopad meziročně klesl o 6,2 procenta, orientační hodnota povolených staveb ale propadla o výrazných 22,6 procenta.
Stavební produkce za loňský rok zřejmě skončila růstem, letošní rok je ale s otazníkem. Za prvních 11 měsíců loňského roku vzrostl reálný výstup stavebníků o 2,1 procenta. Pro letošek očekáváme průměrný růst pouze nepatrně nad nulou. Důvodem je zejména recese české ekonomiky na přelomu letošního a příštího roku a obecná nejistota nenahrávající investičním akcím.
I ve stavebním sektoru se projevuje napjatost na trhu práce. Oproti loňskému listopadu se zaměstnanost ve stavebnictví zvedla o 0,3 procenta. Průměrná hrubá měsíční mzda stavebníků se v listopadu meziročně zvýšila o 10,7 procenta.
Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)