Stavebnictví je v útlumu, klesá, což do budoucna může zdražit byty

Stavební výroba v Česku se podle aktuálních statistických údajů nadále nachází v útlumu, v dubnu meziročně klesla o 0,3 procenta, a to zejména v oblasti pozemního stavitelství.
Úrokové sazby letos klesají pozvolněji, než se čekalo, což útlum tuzemského stavebnictví prodlouží. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V něm je z vyšší míry než ve stavitelství inženýrském zaangažován soukromý sektor, který slabší stavební produkcí reaguje na mimořádnou inflaci uplynulých let a s ní související poměrně vysoké úrokové sazby, z nichž pramení investiční nejistota a horší dostupnost financování jak samotné výstavby, tak vlastního pořizování nemovitostí.

Navíc, úrokové sazby letos klesají pozvolněji, než se čekalo, což útlum tuzemského stavebnictví prodlouží. To by se však i přesto mělo celoročně dostat na lepší čísla než loni, když přidá 3,5 procenta, ovšem z velké části kvůli ponížené výchozí základně loňska. Meziročně sice bylo zahájeno o více než 35 procent bytů více, ale tento údaj je tradičně relativně kolísavý.

Navíc, daná povolení jsou často vyústěním povolovacích řízení, která započala ještě v době před nástupem zmíněné nejistoty spjaté s inflací uplynulých dvou let. Útlum stavební výroby tak může v budoucnu vyvolat výraznější tlak na růst cen nemovitostí kvůli jejich omezenější nabídce.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena