Stavební práce v Česku sice stále zdražují, ale velké stavby mohou vyjít levněji

Špatné zprávy pro drobné i velké investory přicházejí už hodně dlouho ze sektoru stavebnictví, kde růst cen stále neskončil. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) stavební práce v dubnu meziročně zdražily o dvě procenta, což je o něco více než v březnu.
Díky výstavbě rozsáhlých rezidenčních areálů by se mohla dostupnost vlastního bydlení opět o něco zlepšit. Ilustrační foto: Pixabay.com

Naopak stavební materiál zlevnil o 1,5 procenta. Za celý loňský rok zdražily stavební práce meziročně o šest procent, ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví vzrostly o 3,8 procenta. Ještě o rok dříve v roce 2022 ceny ve stavebnictví rostly dokonce dvojciferným tempem (stavební práce o 12,4 procenta a materiál o 20,7 procenta, pozn. aut.).

Stavební náklady tak nadále rostou, rodinný dům se nyní v porovnání se situací před třemi roky prodraží až o milion korun. U velkých bytových domů či u rozsáhlé infrastruktury jsou náklady vyšší o desítky i stovky milionů korun. Je tak jasné, že se za stejné peníze postaví méně bytů, silnic i železnic.

Tristní situace mnohem více zasáhla malé investory, kteří nedosáhnou na hromadné slevy. Ti i nadále musejí počítat s vyššími rozpočty. Naopak u velké výstavby už stavební společnosti přistupují na ceny, o kterých by ještě loni ani nejednaly.

Pro zájemce o nové bydlení je to dobrá zpráva, protože se na trh postupně dostávají cenově dostupnější nové byty. Díky výstavbě rozsáhlých rezidenčních areálů za příznivější ceny by se mohla dostupnost vlastního bydlení opět o něco zlepšit.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB