
V bytových domech firmy začaly stavět dokonce o čtvrtinu bytů méně než v roce 2019. Také dokončených bytů ubylo. Tristní situace z pohledu nové bytové výstavby zůstává hlavně v Praze, kde loni firmy dokončily stavbu 5445 bytů, což je o 557 bytů méně než o rok dříve. A bude ještě hůř. Pohled na statistiku zahájených bytů je ještě pesimističtější.
ČSÚ eviduje jen 3674 zahájené byty v rámci nové výstavby. Ještě o rok dříve jich přitom bylo 5882. Nejvíce nových bytů, celkem 5119, začalo v rámci nové výstavby vznikat ve Středočeském kraji. Před hlavní město se v tomto ohledu dostal také Jihomoravský kraj se 4057 zahájenými byty. Zatímco v Praze dominuje výstavba bytových domů, ve většině ostatních krajů se staví hlavně byty v rámci rodinných domů.
Stavebnictví ani v nejbližších měsících nečeká nic optimistického. Dlouhodobě totiž bojuje s extrémně složitým procesem povolování nových staveb, nedostatku vhodných stavebních pozemků a velkému odporu vůči jakékoliv nové výstavbě. To vše výstavbu samo o sobě neúměrně prodlužuje. Nyní se k těmto letitým problémům přidají také ekonomické potíže způsobené protikoronavirovými restrikcemi.
Jediné, co by mohlo stavebnictví ve střednědobém horizontu vytáhnout ze dna, je nový stavební zákon projednávaný ve sněmovně. A to ještě jen v případě, že projde komplexní pozměňovací návrh poslance Martina Kolovratníka, který výrazným způsobem omezuje nepřípustný vliv místních samospráv a lokálních politiků na stavební povolovací proces. Pokud se zákon nepodaří schválit včas před říjnovými parlamentními volbami, čeká české stavebnictví ještě mnoho velmi těžkých let.
Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)