
Díky silnému vstupu do letošního roku (+5 % meziměsíčně v lednu, pozn. aut.) ale stavební produkce za celé první čtvrtletí mezikvartálně vzrostla (o 1,9 %). Meziročně byla produkce ve stavebnictví v březnu o šest procent nižší, za celé první čtvrtletí meziroční pokles činil 2,5 procenta.
Z hlediska struktury v březnu přineslo povzbudivá data inženýrské stavitelství, což může ukazovat na lepšící se situaci v oblasti velkých infrastrukturních investic financovaných z veřejných prostředků. Meziměsíčně totiž produkce v tomto subsektoru vzrostla o 1,4 procenta.
Naopak u pozemního stavitelství byl v březnu vykázán meziměsíční pokles o 1,8 procenta. To ukazuje na stále utlumenou investiční, a tudíž i stavební aktivitu, ať v důsledku obecně nejisté ekonomické situace a přetrvávající vysoké inflace, tak vyšším nákladům financování.
Povzbudivé zatím nijak zvlášť nejsou ani vyhlídky do budoucna na základě vydaných stavebních povolení. Jejich počet v březnu meziročně klesl o 13,3 procenta. Pokud jde o orientační hodnotu povolených staveb, ta byla proti loňskému březnu o 6,3 procenta nižší.
Problémem je zejména propad zájmu o novou výstavbu. V průběhu roku by se měla situace ve stavebním sektoru postupně začít zlepšovat s oživováním investiční aktivity. Naše prognóza počítá s letošním celoročním růstem stavební výroby o jedno procento.
Statistiky rezidenčního bydlení ukazují na přetrvávající potíže a problémy do budoucna. Za samotný březen se počet dokončených bytů meziročně propadl o 22,7 procenta, když velkou roli hrála vysoká statistická základna loňského března. Pokles zahájených bytů za březen činil meziročně 21 procent, a to zejména v rodinných domech.
Napjatý trh práce a reflexe vysoké inflace a zvýšených inflačních očekávání se projevují i ve stavebnictví. Zaměstnanost se sice v únoru meziročně snížila o 1,5 procenta, průměrný meziroční růst nominální mzdy dosáhl 11,1 procenta po únorových 14,1 procenta.
Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)