Stavebnictví v dobré kondici ještě rozhodně není

Reálný objem české stavební produkce byl v letošním červenci ve srovnání s tím loňským vyšší, a to o dvě procenta. Hlavní zásluhu na tom mělo inženýrské stavitelství, jehož produkce byla meziročně vyšší o 7,1 procenta. Slabší byl naopak výsledek pozemního stavitelství, kde byla výroba oproti loňskému červenci nižší o 0,9 procenta. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Podle posledních odhadů chybí ve stavebnictví kolem sta tisíc řemeslníků. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Podle posledních odhadů chybí ve stavebnictví kolem sta tisíc řemeslníků. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Do třetího čtvrtletí české stavebnictví vůbec nevstoupilo špatně,“ sdělil Finančním a ekonomickým informacím (faei.cz) hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek. „Meziměsíční sezónně očištěný růst celkové stavební produkce činil 6,9 procenta po červnové stagnaci. Kumulativní nárůst od počátku roku dosáhl 3,2 procenta,“ dodal.

Inženýrské stavitelství si v červenci meziměsíčně připsalo 11,5 procenta po sezónním očištění, pozemní stavitelství pak 4,3 procenta. „Z úrovňového pohledu znamenají červencová data nejlepší výsledky od února, tedy za posledních pět měsíců,“ komentoval Vejmělek nejnovější čísla tuzemských statistiků s tím, že celkově to za letošek vypadá „přinejlepším zhruba na stagnaci“.

Na stavební výrobě se podle hlavního ekonoma KB dosud negativně podepisovala řada faktorů, od utlumené investiční aktivity, přes vysoké úrokové sazby, a tedy dražší financování, až po nedostatek stavebních materiálů, respektive jeho vysokých cen. „Prakticky ve všech těchto oblastech se situace minimálně začíná stabilizovat a ve výhledu do konce roku lze očekávat opatrné zlepšování,“ řekl.

Zdroj: Jan Vejmělek, Komerční banka
Zdroj: Jan Vejmělek, Komerční banka

Michaela Váňová, výkonná ředitelka společnosti Central Group, v souvislosti s novými daty ČSÚ upozornila, že jde o výsledky jednoho měsíce. „Podíváme-li se na delší období, je vidět, že stavebnictví v dobré kondici zatím ještě rozhodně není. Za první pololetí totiž stavební produkce meziročně klesla o 5,4 procenta,“ uvedla Váňová ve svém komentáři pro faei.cz.

„Ruku v ruce s tím se propadl i počet stavebních povolení, kterých bylo za prvních šest měsíců vydáno jen 37 208, což je vůbec nejméně za jedno pololetí za posledních 25 let. Nejnižší čísla za čtvrt století přitom vykázaly bytové budovy i inženýrské stavby, což jsou oblasti, které Českou republiku poměrně trápí a další poklesy u nich nejsou žádoucí,“ upozornila výkonná ředitelka Central Group.

Také podle Jana Vejmělka z KB statistiky vydaných stavebních povolení pro červenec důvodem k radosti nejsou: „Orientační hodnota vydaných stavebních povolení byla v červenci meziročně nižší o 2,1 procenta. U nové výstavby byla ale vyšší o 2,2 procenta. Počet dokončených bytů byl v červenci meziročně nižší o 7,2 procenta, počet nově zahájených staveb se meziročně snížil o 5,5 procenta.“

Zdroj: Michaela Váňová, Central Group
Zdroj: Michaela Váňová, Central Group

Nižší počet dokončených bytů má podle Michala Šillera, obchodního ředitele společnosti Neocity, jednoznačnou spojitost s nízkým objemem započaté výstavby v minulém roce. „Stále čelíme problému, kdy je poptávka po bydlení výrazně vyšší než nabídka na realitním trhu,“ sdělil Šiller ve svém vyjádření pro faei.cz.

„Informace, že meziročně pokleslo zahájení bytové výstavby i počet dokončených bytů, nikoho nemůže překvapit. Za velmi zásadní považuji údaj, že se snížila hodnota vydaných stavebních povolení o 2,1 procenta,“ informoval naši redakci zakladatel investiční a developerské skupiny Redstone Richard Morávek s tím, že „příští údaje ČSÚ mohou být ještě výrazně horší“.

Pokles není překvapivý ani pro Jaroslava Tona, spoluzakladatele realitní investiční skupiny Salutem Group: „Výstavba nových bytů od zahájení až po kolaudaci není otázkou několika měsíců, ale spíše let. Novela stavebního zákona tomu zatím nijak nepřispěla, spíše je efekt opačný. I bez těchto zdržení je počet nově stavěných bytů výrazně nižší než poptávka po nich.“

Zdroj: Jan Vejmělek, Komerční banka
Zdroj: Jan Vejmělek, Komerční banka

Na pokles stavební produkce má v neposlední řadě vliv i cena stavebních prací a materiálu. „I ta jde neustále nahoru, za poslední tři roky o desítky procent,“ upozornil redakci faei.cz Josef Kubíček, interim manažer spolupracující se společností JPF Czech. Za jeden z hlavních důvodů tohoto radikálního nárůstu považuje chronický nedostatek kvalifikovaných pracovníků ve stavebnictví.

„Podle posledních odhadů chybí v oboru kolem sta tisíc řemeslníků. Bohužel se tady již před desítkami let zaspalo, když učňovské školství po revoluci postupem času vyklidilo pozice,“ řekl Kubíček. „Situaci ještě zhoršuje i nepovedený pokus o digitalizaci stavebního řízení, který bezprostředně po jeho uvedení do provozu téměř paralyzoval stavební úřady napříč republikou,“ připomněl.

Podle Jana Vejmělka z Komerční banky byly ceny materiálových vstupů po většinu letošního roku meziročně nižší. Přestože za prvních sedm měsíců letošního roku je reálná stavební produkce v meziročním vyjádření stále o 4,1 procenta níže, hlavní ekonom KB se domnívá, že investiční aktivita ve stavebnictví bude postupně narůstat, a to i díky prostředkům z fondů EU.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB