Sto milionů eur pro malé a střední české firmy

Sto milionů eur budou moci čerpat české firmy díky nejnovější smlouvě mezi Evropskou investiční bankou (EIB) a Českou spořitelnou. Investiční úvěry by měly být určeny zejména malým a středně velkým firmám na jejich rozvojové investiční projekty, jak Česká spořitelna informovala v tiskové zprávě.
Hlavním motivem pro investice má být modernizace výrobních nástrojů, resp. rozšiřování výrobních kapacit. Foto: Pixabay

Smyslem záručních programů je posouvat hranici financovatelnosti i k firmám, které by na úvěr dosáhly jen obtížně, avšak mají kvalitní projekty a růstový potenciál.

Globální úvěry EIB, které Česká spořitelna spolu se zárukami Evropského investičního fondu (EIF) opakovaně českým firmám zprostředkovává, umožňují domácím firmám čerpat financování ve větším objemu, anebo za výhodnějších podmínek.

To potvrzuje i Ladislav Dvořák, manažer kompetenčního centra znalosti trendů a trhů České spořitelny: „Financování EIB nám umožňuje snižovat úrokovou sazbu úvěru až o 0,3 %.“

Investiční aktivita malých a středních podniků v posledních letech narůstá. Vyplývá to i z analýzy Ministerstva průmyslu a obchodu uveřejněné na podzim 2018. Investice malých a středních podniků v roce 2017 dosáhly 421 560 milionů korun, což je o 13 624 mil. Kč více než v roce 2016, tj. o 3,3 %. Roční objem investice malých a středních firem vzrostl od roku 2012 o 68,4 miliard korun, tj. o 19,4 %.

Podíl malých a středních podniků na investicích podnikatelské sféry v roce 2017 dosáhl 58,4 %, což představuje oproti roku 2016 snížení podílu o 0,5 procentního bodu. V roce 2012 byl podíl malých a středních podniků na investicích podnikatelské sféry 56,5 %.

PSALI JSME:
Ziskovost českých podniků je nejslabší od roku 1999

Podle loňského investičního průzkumu EIB plánovalo 91 % českých firem zachovat objem investic z roku 2017 i v roce 2018. Hlavním motivem pro investice má být modernizace výrobních nástrojů, resp. rozšiřování výrobních kapacit. Do klíčové oblasti vědy a výzkumu bylo odhodláno investovat pouze šest procent firem.

EIB poskytuje financování České republice již od roku 1993. Za tu dobu půjčila českým firmám 24 miliard eur. EIF pak podpořilo projekty v hodnotě 1 miliardy eur. Velmi úspěšné jsou i programy zaměřené na rozjezd podnikání. Program Firemní úvěr Start up Nová krev se zárukou EIF umožňuje financovat rozjezd podnikatelům a firmám ze segmentu malých a středních podniků.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Na čem závisí další oživení společnosti Meta?

Společnost Meta (dříve Facebook, pozn. red.), která od začátku roku vzrostla o více než 30 procent, oznámí ve středu, po uzavření trhu a zámořského času, své výsledky. Po téměř 80% propadu ze svého vrcholu v srpnu …

Akcionáři Monety schválili dividendu devět korun za akcii

V úterý proběhla valná hromada Moneta Money Bank, která patří mezi šestici největších v tuzemsku působících bank a která zároveň – jako jediná – není většinově vlastněna „matkou“ ze zahraničí. S tím samozřejmě …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.