Tanec a hudba: Medicína, která lidem vrací radost do života

Rozhovor
Od malička rád bavil lidi. Využil taneční průpravu a s pomocí gerontologů, lékařů a odborníků na péči a aktivizaci seniorů i zdravotně postižených vytvořil metodu EXDASE. Dnes díky ní pomáhá seniorům, lidem s demencí, ale i vozíčkářům. Za svoji metodu, která lidem vrací radost ze života, dostal Petr Veleta letos Cenu za mimořádný přínos v oboru gerontologie.
Mám velké štěstí, že celý život mohu dělat práci jako svého koníčka, říká Petr Veleta. Foto: Alzheimer home

Co vás přivedlo k tanci? Rozhodoval jste se na začátku své kariéry mezi jinými zaměstnáními, nebo byl tanec jasná volba?
Od malička jsem velmi rád bavil lidi. Líbilo se mi, když se smáli a když mi zatleskali. Tento pocit mne provází celým životem. Hudba, její rytmus a nálada, mě vždy inspirovaly, a tak tančím.

Jste taneční pedagog a choreograf, působil jste jak na Slovenku, tak v Česku, a dokonce i v Anglii či Německu. Jak jste se dostal k taneční a pohybové terapii?
Dostal jsem do života dar, abych svým chováním a pohybem působil na lidi pozitivně a předával jim radost. Nejprve jsem pracoval s mladými lidmi a před dvaceti lety jsem si vyzkoušel, že stejným způsobem mohu působit na seniory, nebo na kohokoliv s handicapem. Když se lidé smějí, baví a radují, třeba jen malou chvilku, zapomínají na bolesti, problémy i své handicapy. A to je terapie, kterou používám.

Jste zakladatelem taneční metody EXDASE (EXercise and DAnce for SEniors – cvičení a tanec pro seniory pozn. red.). V čem vaše terapeutická metoda spočívá? Jaké jsou její hlavní prvky? Na co se během ní zaměřujete?
Nejprve si s každým podám ruku, podívám se mu do očí, usmějeme se na sebe a zeptám se: „Jak se máte?“. To je úžasný začátek pozitivní komunikace. Pak mi pomáhá hudba a její rytmus, nálada a věku i handicapu přizpůsobený pohyb, který vždy předvádím. Rád pracuji s emocemi a prožitky. A to je vše. Vlastně ještě jedno – moje práce mě nesmírně baví a mám z ní radost.

Inspiroval jste se někde v zahraničí?
Na celém světě se taneční terapie pro seniory praktikuje již velmi dlouho. V České republice jsem v průběhu 20 let s pomocí kolegů gerontologů, lékařů a odborníků na péči a aktivizaci seniorů i zdravotně postižených vytvořil metodu EXDASE. V používání pozitivní komunikace jsem se inspiroval u Dr. Ricka Brinkmana. Tančil jsem se seniory v desítkách zařízení v České republice i v zařízeních v Evropských zemích a USA. Metoda EXDASE funguje vždy a všude.

Proč jste se zaměřil právě na seniory a jak jim terapie pomáhá? Dala by se terapie aplikovat i na mladší ročníky?
Po osobní zkušenosti s příbuzným, který trpěl Alzheimerovou nemocí, jsem začal tančit právě se seniory s demencí. Pak se přidali senioři aktivní, senioři na invalidních vozíčcích, lidé s fyzickým i psychickým handicapem, ale i mladí lidé. Každý se rád baví a naše hodiny jsou plné úsměvů a radosti. Učíme se zapomenout na slova „nemůžu“ a „nejde to“ a většinou se nám to daří.

Jakých výsledků chcete u seniorů dosáhnout? Jsou výsledky vlastně nějak měřitelné?
Ve tříleté vědecké studii „Vliv taneční terapie na zdravotní stav a kvalitu života seniorů žijících v institucích“ jsme v několika aspektech „změřili“ pozitivní vliv taneční terapie. Největším úspěchem jsou rozzářené oči, úsměvy a radost seniorů, s nimiž se setkávám při všech našich hodinách. Na chvilku zapomínají na bolesti, handicap a problémy a upřímně se baví.

Dosahujete výsledky u všech typů psychických a fyzických postižení?
Metodu EXDASE se daří uplatnit u všech bez rozdílu věku, či postižení.

S jakými centry pro seniory a zdravotně postižené spolupracujete?
Ochotně spolupracuji se všemi, kteří projeví zájem. Do mnoha zařízení jezdím často, pravidelně a dlouhodobě.

Pracujete na vylepšení své metody?
Na každém setkání se seniory, nebo zdravotně postiženými lidmi se dozvím něco nového a poučím se. Mám určitý systém, podle kterého postupuji. Setkávám se s novými lidmi a musím operativně reagovat na jejich handicap i náladu. Systém musím přizpůsobit tak, aby byla terapie příjemná všem. Pak je užitečná.

Máte své žáky? Jak jim předáváte zkušenosti?
Prostřednictvím České alzheimerovské společnosti pořádám akreditované kurzy pro pečovatele o seniory. Velmi rád bych své zkušenosti předal i mladším. V taneční terapii jsem našel výborné pokračování mé taneční kariéry. Je mi líto, že se mi zatím nepodařilo najít nikoho, kdo by v podobné činnosti působil. A přitom je tolik smutných seniorů a lidí s handicapem, kteří čekají na podání ruky a na úsměv.

Čemu věnujete svůj volný čas a co je vaším koníčkem, pokud zrovna nejste v Národním divadle, nebo nevedete terapie?
Mám velké štěstí, že celý život mohu dělat práci jako svého koníčka. Kromě práce se věnuji ještě rodině a vnoučatům a na víc mi čas nezbývá. Někdy i trochu odpočívám.

Co byste vzkázal seniorům, jak se kromě pohybové terapie mohou dále zdokonalovat a oddalovat tak známky stáří?
Paní profesorka Jarmila Radechovská vždy říkala: „Tančete, tančete, protože tanec a hudba jsou medicína, která nikomu neublíží“. Rozhodně bych se k jejím slovům připojil a ještě dodal – snažte se jakýmkoliv způsobem aktivně prožívat každý den. Mějte sebe rádi a radujte se ze všech maličkostí kolem Vás. Život je příliš krátký na to, abychom se mračili.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB