Pomoc poškozeným jako přihrávka právníkům

Téma týdne

Existuje od roku 2009. Nemá veřejně dostupné stanovy a nejsou známi ani jeho zakladatelé, natož členové. V internetovém spolkovém rejstříku není kromě výpisu jediný dokument. Přesto jsou někteří jeho představitelé v médiích jako doma a lidé se mu svěřují se svými penězi. Řeč je o občanském sdružení Pomoc poškozeným, která má mít podle kontaktních údajů uvedených na webu pomocposkozenym.cz sídlo ve Washingtonově ulici č. 1567/25 v Praze.

Ilustrační foto: www.pomocposkozenym.cz

Jeden z řady inzerátů sdružení Pomoc poškozeným na internetu.
Jeden z řady inzerátů sdružení Pomoc poškozeným na internetu.

„Sdružení je neziskovou institucí financovanou z členských příspěvků a darů sympatizujících osob. Bezplatně informuje poškozené o jejich právech a nárocích, posuzuje výši pojišťovnou poskytnutého odškodnění a doporučuje účinné postupy, jak získat od pojišťovny či viníka finanční prostředky, píše se na webu sdružení. „Po zjištění, že nároky poškozených nebyly zcela uspokojeny, zajistí občanské sdružení Pomoc poškozeným, v součinnosti se specializovanými advokátními kancelářemi jednání s pojišťovnami o úhradě zbývajících nároků, stojí na webu.

Podle údajů z webu má sdružení Pomoc poškozeným toto skóre: „5000 vyřešených pojistných událostí, 65 000 000,- bylo vyplaceno díky naší pomoci, 85 % úspěšně vyřešených sporů, 4 spolupracující advokátní kanceláře.Počty, úspěšnost a vyplacené peníze zní bezesporu libě, a pokud je to pravda, pak nelze než blahopřát, háček je ale v tom, že tyto údaje není jak ověřit.

Údaje na webu Pomoc poškozeným není jak ověřit, kromě spolupracujících advokátních kanceláří. Zdroj: www.pomocposkozenym.cz
Údaje na webu Pomoc poškozeným není jak ověřit, kromě spolupracujících advokátních kanceláří. Zdroj: www.pomocposkozenym.cz

OVĚŘENĚ PROPOJENÍ ADVOKÁTI

Jediné, co lze ověřit, je tvrzení o čtyřech spolupracujících advokátních kancelářích. Sdružení na webu deklaruje spolupráci s těmito členy ČAK: JUDr. Robert Jehne, JUDr. Ondřej Vodák, Mgr. Lukáš Fládr a Mgr. Irena Pavlíková. Tatáž jména a stejné fotografie všech čtyř spolupracujících advokátních kanceláří jsou k nalezení na webu jedné – Advokátní kanceláře Jehne, Vodák a partneři. Jehne a Vodák jsou zde uvedeni jako advokáti a partneři kanceláře, Fládr a Pavlíková jako vedoucí advokáti.

Ověření tvrzení o čtyřech spolupracujících advokátních kancelářích se tedy stává zjištěním, že všichni uvedení fakticky působí v jedné advokátní kanceláři, která navíc funguje na stejné adrese jako občanské sdružení Pomoc poškozeným.

Ale abychom byli přesní, sdružení Pomoc poškozeným, identifikační číslo 228 29 881, má podle výpisu ze spolkového rejstříku sídlo nikoliv ve Washigtonově, ale na adrese Školská 694/32, Praha. A na téže adrese v letech 2001-2011 sídlila veřejná obchodní společnost Jehne, Vodák a spol. (IČ: 26474867), která prošla likvidací a byla vymazána z obchodního rejstříku.

Jenže propojení sdružení Pomoc poškozeným s právnickým tandemem Jehne-Vodák je ještě hlubší. Předsedkyní je Bc. Lucie Píšová, která působí v AK Jehne, Vodák a partneři na pozici odborné referentky, úsek náhrady škod. A členem výboru a právníkem sdružení, což jsou funkce uvedené v médiích, je vedoucí advokát Lukáš Fládr.

Screenshot webu jehnevodak.cz
Screenshot webu jehnevodak.cz

65 MILIONŮ A PRŮMĚR 13 TISÍC KORUN

„Paní Jiřina díky naší pomoci získala 2 223 000,- Kč, referuje web Pomoc poškozeným o úspěších spolku a dokládá ještě další úspěchy poškozených v řádech statisíců korun. Pokud jsou čísla na webu pravdivá, pak 65 milionů korun vydělených pěti tisíci vyřešených případů vychází průměr na jeden případ na 13 000 korun.

A pro spolupracující právní kanceláře by to znamenalo odměnu v rozpětí od 6,5 – 16,25 milionu korun. „Poradenství je bezplatné. Pokud se ale někdo chce nechat zastoupit při vymáhání odškodnění, pak se odměna pohybuje od 10 % do 25 % (čím složitější případ, tím vyšší je odměna, ale strop je vždy 25 %)…, vysvětluje na facebookovém profilu Pomoc poškozeným „Lukáš za PP“.

„My nikoho nenaháníme, naopak poškození vyhledávají nás, doplňuje na FB Lukáš. V případě uvedeného sdružení ani toto není tak úplně pravda. Pomoc poškozeným poměrně sofistikovaně inzeruje na českém webu ve velkém množství formátů. A právě v tom by mohl být tzv. zakopaný pes.

Člen výboru spolku, advokát AK Jehne, Vodák a partneři ve vysílání ČT. Zdroj: ČT
Člen výboru spolku, advokát AK Jehne, Vodák a partneři ve vysílání ČT. Zdroj: ČT

ETIKA A STŘET ZÁJMŮ

„Advokáti a advokátní kanceláře to mají s inzerováním svých služeb komplikované. V etickém kodexu ČAK stojí, že advokát nesmí nabízet poskytnutí právní služby osobě, která ji na něm sama nepožaduje.

Publicita, marketing či jiná forma reklamy advokátů má své hranice. Obecně je zapovězena taková forma reklamy, která by snižovala důstojnost a vážnost advokátního stavu, dle známého rozhodnutí Karné komise České advokátní komory, advokát naříklad nesmí mít reklamu na igelitových taškách, vysvětluje Mgr. Vladislav Vnenk z AK Marie Klinerové.

„Aniž bych chtěl jakkoliv hodnotit tento konkrétní případ, pokud si advokát nebo advokátní kancelář vytvořili podobný marketingový projekt, je z pohledu zákona a profesních pravidel vše v pořádku. Otázkou však je, zda je to v souladu s etickými pravidly advokátního stavu. A další otázkou je, zda nejde o střet zájmů, když lidé, kteří jsou v čele neziskové organizace, současně působí v advokátní kanceláři, která s touto neziskovkou spolupracuje.domnívá se Vladislav Vnenk.

PODNIKÁ NEBO NEPODNIKÁ?

Je minimálně zarážející, že nezisková organizace Pomoc poškozeným má na svém webu formulace, které bychom očekávali spíše na stránkách podnikatelských subjektů. „Jsme specialisté v těchto oborech,“ říká o sobě Pomoc poškozeným. „Nezisková organizace by měla volit jinou formulaci, např. umíme Vám poradit v těchto případech. Zejména pokud spory neřeší přímo ona, ale spolupracující právníci,komentuje to Mgr. Vnenk.

Screenshot z webu www.pomocposkozenym.cz
Screenshot z webu www.pomocposkozenym.cz

Další spornou formulací je vysvětlivka k udělení souhlasu se zpracováním osobních údajů, která je „výhradně pro účely žádosti o poradenskou činnosti v pojišťovnictví“ (Pozn. red.: Citace je v doslovném znění kvůli přesnosti). Není ale poradenská činnost v pojišťovnictví něčím, na co by i nezisková organizace měla mít živnostenské oprávnění? Kontrolou v živnostenském rejstříku redakce FAEI zjistila, že pod uvedeným identifikačním číslem 228 29 881 není u sdružení evidována žádná živnost. A podobně by tomu mohlo být také u nabídky zprostředkování zálohy na plnění, s čímž přišel spolek letos v březnu.

Screenshot z webu www.pomocposkozenym.cz
Screenshot z webu www.pomocposkozenym.cz

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.