Ticho před bouří? Podmínky v českém i německém průmyslu se dále zhoršují

V červnu se podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu zhoršovaly slabším tempem než v květnu a zejména než v dubnu. Vyplývá to z aktuálních údajů společnosti Markit. Svědčí to o tom, že ekonomika se dále navracela k běžnému provozu. Pozitivem je, že zhoršování podmínek v tuzemském průmyslu nebylo v letošním prvním pololetí v žádném z měsíců, ani v dubnu, výraznější než během světové finanční krize z let 2008 a 2009.
Podmínky v českém i německém průmyslu se dále zhoršují. Ilustrační foto: Depositphotos.com

K takřka identickému vývoji, co se podmínek ve zpracovatelském průmyslu týče, dochází také v Německu, které je klíčovým obchodním partnerem ČR. Ani v Německu nebylo letos v prvním pololetí zhoršování podmínek nikdy tak výrazné jako během světové finanční krize. To vše dává jistou naději, že zotavení českého průmyslu od úderu koronaviru by mohlo být poměrně uspokojivé, byť návrat tuzemské ekonomiky jako celku k úrovni produkce z doby před nástupem koronavirové krize nelze očekávat dříve než během roku 2022.

Je také otázkou, jak se budou podmínky vyvíjet v posledním čtvrtletí letošního roku, až odezní vládní podpůrná opatření typu kurzarbeitu. Teprve poté budeme možné stav zpracovatelského průmyslu opravdu objektivně zhodnotit, neboť teprve tehdy nebude zkreslován přechodnými opatřeními a přechodným umělým udržováním zaměstnanosti za peníze daňového poplatníka. Stále nelze vyloučit, že nynější uklidňování situace je pouze „tichem před podzimní bouří“.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 5
Sdílet článek