Jen polovina Čechů cestuje za hranice s pojistkou

Finanční a ekonomický institut

Jen nadpoloviční podíl respondentů ankety uspořádané Finančním a ekonomickým institutem (FAEI) uvedla, že se před cestou do zahraničí delší než tři dny pojistí. Naopak alarmujících 11 % riskuje a vyráží bez pojištění. A 33 % si zaplatí pojistku jen v případě rodinné dovolené.

Výsledky ankety korespondují s nedávným zjištěním ERV Evropské pojišťovny, podle kterého bez jakékoli pojistky vyjíždí do zahraničí dokonce 17 % Čechů. V tom nejdůležitějším, tedy v pokrytí výdajů v případě zdravotních potíží, spoléhají přitom na Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC), který po vstupu ČR do Evropské unie zajišťuje bezplatné zajištění základního ošetření nejen v rámci eurospolečenství, ale také v dalších zemích.

To však platí pouze teoreticky a například podle vyjádření Všeobecné zdravotní pojišťovny je nezbytné se před cestou do zahraničí komerčně připojistit. Podle informací FAEI se příslib bezplatného ošetření v zahraničí v rámci mezinárodních smluv totiž vztahuje pouze na základní úkony a navíc jen ve vybraných zdravotnických zařízení. Jejich seznam je samozřejmě dostupný, ale pro turistu je prakticky nemožné se orientovat v systému zdravotnictví cizí země a hledat konkrétní ordinaci, navíc pod tlakem nepříznivých událostí.

EHIC neuplatníte např. při transportu a repatriaci, navíc prakticky každé ošetření bude patrně obsahovat úkony přesahující rámec garantovaného základního, tedy nastává nutnost platby. Zkušenosti českých turistů, kteří se v zahraničí nechali ošetřit, vypovídají o běžné praxi, že lékař se v první řadě zajímá o pojistku a teprve poté o diagnózu. I v případě uzavřené pojistky je však nutné mít k dispozici hotovost, kterou vyžadují především praktičtí lékaři. Turista pak tento výdaj uplatňuje po návratu u své pojišťovny. Je tedy nutné si obstarat lékařskou zprávu a potvrzení o platbě.

Podrobnosti najdete na www.faei.cz.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena