Topná sezóna začala. Už máte vyčištěný komín a revizi kotle?

Přestože topná sezóna začala oficiálně až 1. října, chladné počasí posledních dnů vedlo řadu domácností k tomu, že už si alespoň na noc začaly přitápět. Jak ale vypadají naše kotle a komíny po létě? Určitě by je měl před nadcházející topnou sezónou prohlédnout odborník, abychom si byli jisti, že topení v nadcházející topné sezóně bude bezpečné.
Pokud jsou toho lidé schopni, mohou si čištění komína provést svépomocí. Minimálně jednou do roka však musí komín prohlédnout kominík. Foto: Pixabay

Nejvíc požárů vznikne přímo v komíně, kde se vznítí nevyčištěné saze. Mezi další příčiny požárů patří nevhodná konstrukce komína, přizděný trám v komíně a špatné spáry v komíně. Nevyčištěný komín může za převážnou většinu požárů komínových těles a tuto skutečnost by lidé rozhodně neměli podceňovat. Pokud se požár z komína nerozšíří, může majitel mluvit o štěstí. Hasiči však v minulosti zasahovali u řady událostí, kdy komínový požár způsobil velké škody na majetku.

Základní lhůty pro čištění spalinové cesty na pevná paliva s celoročním provozem (např. běžný rodinný dům), kde je výkon kotle do 50kW, je třikrát ročně.

U spotřebiče na kapalná paliva dvakrát ročně a jednou za rok je potřeba provést údržbu spotřebiče na plynná paliva.

Nová vyhláška je benevolentní v tom, že umožňuje občanům, pokud jsou toho schopni, si čištění provést svépomocí. Minimálně jednou do roka však musí komín prohlédnout kominík.

Co dělat, když začne v komíně hořet? Okamžitě přestaňte topit. Pokud je to možné, vyberte topeniště a hned odstraňte veškerý hořlavý materiál z blízkosti komína.

Zavolejte na linku 150 nebo 112. Požár v komíně nikdy nehaste vodou, mohlo by dojít k jeho popraskání nebo i výbuchu. Ani lézt na střechu a hasit svépomocí není určitě dobrý nápad, hasiči mají zkušenost s událostí, kdy majitel u komína uklouzl, sjel po střeše a spadl na zem.

PSALI JSME:
Tvrdý trest za „špinavý“ komín. Pokuta až 100 tisíc korun

O problémech takzvaných „falešných kominíků“ se již hovoří řadu let. K tomu, aby lidé „nenaletěli“ někomu, kdo k revizi spalinových cest vůbec nemá oprávnění, by měla přispět nová databáze revizních techniků spalinových cest, kterou na svých stránkách spustilo MV – generální ředitelství HZS ČR. Na internetové adrese http://aplikace.hzscr.cz/revizni-technik-spalinovych-cest/ si nyní může každý ověřit, zda technik, kterého si pozval, má ke své činnosti osvědčení.

Autorka je tisková mluvčí HZS Libereckého kraje
(Redakčně upraveno)

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Bydlení

Fikce souhlasu zrychlí povolování staveb až o rok

Nejsložitější proces povolování staveb v celé Evropě by se mohl už brzy v Česku změnit. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) chystá nový stavební zákon. Ještě dříve, než ho představí, přijde resort se změnami toho …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …

95 svateb a jeden pohřeb

Názor
S velkým zájmem jsem v uplynulých dnech sledoval více či méně odbornou diskusi na téma, zda je správce daně …

Kryje Airbnb daňové úniky?

Pronajímatelé nemovitostí napojení na platformu Airbnb se, jak se zdá, do placení daní nehrnou. Centrála se zase …
Rolovat nahoru