Transatlantická propast mezi úrokovými sazbami a inflací se rozšiřuje

Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek vyslala z pohledu trhů neutrální signál. Úrokové sazby podle očekávání zůstaly beze změny. V prohlášení centrální banka ocenila klesající inflační tlaky a v souvislosti s tím zmínila, že pokračování dezinflačního trendu by mohlo být důvodem pro uvolnění měnové politiky.
Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová odmítla, že by politika ECB byla výrazněji závislá na americkém Fedu, tedy centrální bance Spojených států. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Na tiskové konferenci se prezidentka Christine Lagardeová tradičně nechtěla zavazovat k načasování prvního ‚cutu‘ a další kroky podmínila novými daty. Nepřímo však připustila, že několik členů vedení ECB bylo připraveno snížit sazby už na tomto zasedání,“ informoval redakci Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) ekonom Komerční banky Jaromír Gec.

Odmítla rovněž, že by politika ECB byla výrazněji závislá na americkém Fedu. Podle Jaromíra Gece si finanční trhy z tohoto zasedání si odnáší to, že „červnové snížení úrokových sazeb o 25 bazických bodů je stále nejpravděpodobnější scénář“.

PSALI JSME:
ECB sníží sazby poprvé v červnu

„ECB je po holubičích komentářích na čtvrtečním zasedání na cestě ke snížení úrokových sazeb z rekordních úrovní na zasedání 6. června. Tím se rozšiřuje transatlantická propast mezi úrokovými sazbami a inflací, přičemž evropská inflace na úrovni 2,4 procenta umožňuje ECB snížit úrokové sazby v tomto roce třikrát,“ sdělil redakci Ben Laidler, stratég společnosti eToro pro globální trhy.

„Vzhledem k tomu, že evropská ekonomika je slabá a inflace klesá, je snižování úrokových sazeb oprávněné a potřebné,“ vysvětlil Laidler a dodal, že „totéž nemusí nutně platit pro Spojené státy, kde ‚výjimečný‘ hospodářský růst udržuje jejich inflaci nepříjemně vysokou, což zpochybňuje, zda Fed (centrální banka USA, pozn. red.) může letos vůbec snížit sazby“.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Centrální bankéři z USA se dostali do křížku s kolegy z EU

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Odolná britská inflace

Z globálního úhlu pohledu byl ve středu makroekonomický kalendář téměř prázdný, zaujala pouze britská inflace. Ta totiž skončila poměrně významně nad odhady. Celková inflace za duben zpomalila z 3,2 procenta na 2,3 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB