
Vzhledem k tomu, že rozpočtový deficit rychle překoná deset procent hrubého domácího produktu, což je úroveň, která byla v minulém století překročena pouze během druhé světové války a v našem století při pandemií koronaviru, musí vláda urychleně podpořit poptávku po amerických státních dluhopisech.
Americké státní dluhopisy rostou ve všech dobách splatnosti a výnosová křivka se zplošťuje, protože investoři si mohou zajistit nejvyšší výnosy za poslední desetiletí bez daňového zatížení. Akciový trh se propadá, ale vybraná skupina bohatých na hotovost těží z inverzní výnosové křivky.
Pozornost bude patřit akciovému trhu, kde se z velkolepé sedmičky nadstandardně ziskových firem (Amazon, Apple, Google, Meta, Microsoft, Nvidia a Tesla, jež tvoří v USA polovinu veškerého akciového zisku – pozn. aut.) stane dvanáctka.
Do klubu se přidají společnosti Eli Lilly a Novo Nordisk z farmacie, Visa, JPMorgan Chase, království luxusu LVMH, nizozemský výrobce čipů ASML a tchajwanský výrobce čipů TSMC. S tím, jak dvanáct titánů během několika měsíců znásobí svou hodnotu, vzroste nerovnost mezi investory a neinvestory.
Americká vláda si uvědomuje, že politická stabilita závisí na její schopnosti dál financovat obrovský schodek prostřednictvím stále většího množství emisí amerických státních dluhopisů, a tedy nižších úrokových sazeb.
Zvyšování atraktivity amerických státních dluhopisů pro obyvatelstvo ve srovnání s akciemi se proto stane rozhodujícím faktorem. Kongres potom pod silným tlakem Bílého domu osvobodí kapitálové zisky a úrokové výnosy státních dluhopisů od daně.
Když se státní dluh ocitne v rukou domácích investorů, náklady na financování budou méně volatilní. Tento dramatický krok přinese konec kapitalismu, protože peníze se přesunou od soukromých společností k veřejnosti a držba rizikovějších aktiv bude nákladnější.
Dvanáctka titánů si naopak upevní dominantní postavení na trhu, protože těží z dlouhodobě nižších nákladů na financování, zatímco zbytek akciového trhu se hroutí. Přestože se vládě nedaří řešit nerovnost, nižší náklady na půjčky tlumí sociální nepokoje. Následuje dlouhé období znárodňování a státních zásahů do kritických odvětví, která se snaží přilákat kapitál.
Autorka je seniorní specialistka Saxo Bank na strategie fixních příjmů
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com