Klíčová sedmička na americkém akciovém trhu vysílá nejednoznačné signály

Analýza
Hospodářské výsledky klíčové sedmičky firem na americké burze investory příliš nenadchly. Zisky společností se nyní odměňují méně, zatímco ztráty se trestají přísněji. Investoři se svým kapitálem zachází konzervativně.
Index S&P 500 se od svého maxima z roku 2023 propadl již o devět procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Takzvaná klíčová sedmička technologických společností, která byla hnacím motorem letošní akciové rallye v USA, vykazuje neuspokojivé výsledky, což již snížilo jejich tržní hodnotu o více než 200 miliard dolarů.

Vlastníci společností Google – Alphabet, Tesla a mateřské společnost Facebooku Meta Platforms se po zveřejnění zpráv propadly, jediným světlým bodem je Microsoft. Akcie Alphabetu se propadly, když cloudová jednotka společnosti vykázala menší než očekávaný zisk.

PSALI JSME:
Hvězdné výsledky technologického giganta

Společnost Tesla nedosáhla na zisky a odložila své plány ohledné výstavby nové továrny v Mexiku. Generální ředitel Elon Musk komunikoval velmi složitou situaci a složitý poslední kvartál v roce, investoři v reakci výrazně ztrestali akcie společnosti zhruba 15% výprodejem. Zbývající dvě společnosti – Apple a Nvidia – budou reportovat výsledky až příští měsíc.

Zisky velkých technologických společností nesledují jasný příběh, což znejišťuje akciové trhy. Pohled na výsledky společnosti Microsoft může investorovi napovědět, že korporátní výdaje rostou a pokles výdajů na cloudové služby dosáhl svého dna. Nicméně když se podíváme na výsledky společnosti Google, zjistíme, že je to naopak.

PSALI JSME:
Google překonal očekávání analytiků

Kolem trhu se objevuje řada protichůdných signálů. Proto jsou trhy tak nervózní a nejisté a v důsledku toho index Nasdaq Composite ve středu zažil nejhorší den obchodování za zhruba osm měsíců, kdy se propadl o 2,4 procenta během seance. Klíčových sedm společností bylo letos středem pozornosti na akciovém trhu, přičemž velký zájem o umělou inteligenci podpořil akcie mnoha z nich.

Optimismus však kvůli vyšším dluhopisovým výnosům a válce na Blízkém východě slábne. Index S&P 500 se od svého maxima z roku 2023 propadl již o devět procent. Přitom již pokles o deset procent je definován jako korekce na býčím trhu. Ale i přesto indexy S&P 500 a obzvlášť technologický Nasdaq Composite pravděpodobně rok zakončí ve výrazném zisku.

PSALI JSME:
Tesla hlásí nesplněná očekávání, ale Cybertruck je připraven vyrazit na cesty

Investoři nyní méně odměňují překonání výsledků, a naopak více trestají nedosažení na očekávaná čísla. Podle investičního poradce Evercore ISI 128 společností indexu S&P 500, které překonaly očekávání jak u zisku na akcii, tak u tržeb, zaznamenaly následující den růst svých akcií o 0,3 procenta.

Ovšem za posledních pět let činil průměrný růst o jeden procentní bod více. Společnosti, které nesplní očekávání zaznamenávají následující den pokles svých akcií o téměř pět procent. Za posledních pět let se tento pohyb v průměru blížil úrovni 3,1 procenta. Investoři tak se svým kapitálem zachází konzervativněji.

Autor je analytik společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Co nakupovali nejlepší akcioví investoři ve druhém čtvrtletí?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Novinky v osobních financích: Desetina Čechů se zadlužuje vysoce rizikově

Průzkum
V tomto týdnu nás v redakci ze světa osobních financí zaujal průzkum agentury Ipsos pro Českou bankovní asociaci (ČBA). Podle jeho výsledků se v posledním roce při půjčování peněz 11 procent lidí chovalo vysoce rizikově. Výrazně ale přibylo těch, kteří se rizikově nechovají vůbec. Jejich počet stoupl z 33 na 42 procenta. Češi si podle průzkumu nejčastěji půjčují od bank.