
Tváří v tvář zvýšenému riziku naplnění nádrží a rozsáhlého kolapsu cen vystupňovali významní producenti po celém světě své úsilí o omezení produkce. Právě to, spolu s oživením poptávky, označila International Energy Agency ve své dosud poslední zprávě Oil Market Report za klíčovou příčinu zotavení, k němuž už měsíc dochází.
Toto posílení však mělo za následek také kolaps time spreadů, což může v nadcházejících měsících znamenat, že se bude vracet ropa z tohoto druhu spekulací. Kromě vývoje cen ropy Brent na počátku tohoto měsíce ukazují níže uvedené grafy také zúžení šestiměsíčního spreadu mezi futures s termínem 20. července a 21. ledna.
Vzhledem k tomu a také s ohledem na předpovědi, že se poptávka ještě nejméně další rok úplně nezmátoří, máme pocit, že současné zotavení může nakonec zajít na úbytě. Také je třeba počítat s rizikem, že někteří američtí producenti břidlicové ropy zoufale bojují o přežití, a tak mohou svou produkci ve chvíli, kdy cena dosáhne ekonomicky přijatelných 30 dolarů za barel, zase rychle obnovit.
V případě ropy jsme i nadále přesvědčeni, že má dlouhodobě býčí vyhlídky, ale tento svůj názor vyjadřujeme raději investicemi do velkých naftařských společností s dobrým kapitálovým zajištěním a ne do produktů, jako jsou ETF, které pracují s cenami futures.
Autor hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)