
Podle nich totiž na americkém trhu práce vzniklo pouze 199 tisíc nových pracovních míst, tedy o 50 tisíc méně, než měsíc před tím a hlavně asi o 250 tisíc méně, než se čekalo. Míra americké nezaměstnanosti však klesla oproti očekávání rychleji. Snížila se ze 4,2 na 3,9 procenta, zatímco se čekalo 4,1 procenta.
V prosinci se tak nacházela pouze čtyři desetiny procentního bodu nad předkrizovou úrovní, což jen reflektuje napjatost amerického trhu práce. Problémy s nedostatkem vhodných pracovníků hlásí velký počet tamních zaměstnavatelů. Ne všichni pracovníci jsou navíc ochotni se vrátit do práce.
Celkově tedy americký trh působí stále více proinflačně a může být důvodem pro Fed, aby urychlil tempo zpřísňování své měnové politiky. Odhodlání tak učinit je zjevné ze zápisu z posledního zasedání Fedu a sázky na to v tomto týdnu zvyšoval také finanční trh.
Výnos na americkém desetiletém dluhopisu v průběhu tohoto týdne vzrostl ze zhruba 1,55 na 1,75 procenta. My s prvním zvýšením sazeb amerického Fedu počítáme v červnu. Další důležitou informací bude prosincová inflace, která bude v USA zveřejněna tento týden ve středu.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)