Fed zvýší sazbu na přebytečné rezervy

Názor
Americká centrální banka (Fed) bude i nadále pokračovat v extrémně uvolněné měnové politice. Nákupy aktiv ve stávající výši 120 miliard dolarů měsíčně podle naší prognózy poběží až do jara příštího roku. Beze změny na svém zítřejším zasedání Fed ponechá i klíčovou úrokovou sazbu.
Americké úrokové sazby mají otevřenou cestu k dalšímu růstu, což sebou potáhne nahoru i ty evropské, potažmo české. Ilustrační foto: Pixabay.com

O pět bazických bodů by ale mohl zvýšit sazbu IOER, za kterou si u něho banky ukládají přebytečné rezervy. Diskuze o kontrole výnosové křivky není podle našeho názoru na pořadu dne. Přicházela by v úvahu, pokud by výkonnost ekonomiky zaostávala za očekáváními, což se zatím neděje, spíše naopak. Americké úrokové sazby tak mají otevřenou cestu k dalšímu růstu, což sebou potáhne nahoru i ty evropské, potažmo české.

Americká centrální banka se snaží držet krátkodobé (overnightové) sazby uprostřed klíčového cílového pásma, tedy mezi 0,00-0,25 procenta. Efektivní úroková sazba se ale již delší dobu nachází ve spodní polovině tohoto pásma, přičemž v závěru loňského roku poklesla až na 0,07 procenta.

Sazbu táhne směrem dolů sazba IOER, za niž si banky ukládají u Fedu přebytečnou likviditu. Přepokládáme tedy, že na středečním zasedání Fed sazbu IOER zvýší, a to ze současných 0,10 procenta na 0,15 procenta. Půjde ale spíše o opatření technického charakteru, takže žádnou významnější reakci na tento krok neočekáváme.

PSALI JSME:
Fed mění dlouhodobé cíle a strategie monetární politiky

V dalším nastavení měnové politiky žádné změny nečekáme. Fed v současné době nakupuje měsíčně aktiva v hodnotě 120 miliard dolarů. Tímto tempem bude podle našeho názoru pokračovat do jara příštího roku.

Podle posledních vyjádření centrální banky budou nákupy pokračovat nejméně do té doby, než bude dosaženo podstatného pokroku v naplnění mandátu plné zaměstnanosti a cenové stability. Co ale podstatný pokrok znamená, řečeno zatím nebylo, a otázkou je, zda se to dozvíme na tomto zasedání.

Inflace podle nás v následujících měsících vyskočí nad 2,5 procenta (ve třetím letošním čtvrtletí dosáhne v průměru 2,6 % – pozn. aut.), poté však opět spadne pod dvě procenta, kde se bude držet nejméně do třetího čtvrtletí příštího roku. Nezaměstnanost se podle naší prognózy pod pět procent dostane až v roce 2024.

I tak ale předpokládáme, že hlasů volajících po zvyšování sazeb bude ve Fedu postupně přibývat. Při sestavování posledního mediánu výhledu úrokových sazeb (v prosinci) jich bylo pět, zatímco zbylých 12 guvernérů federálních bank vidělo sazby beze změny až do konce roku 2023. My jejich první zvýšení očekáváme ve druhé polovině roku 2023.

PSALI JSME:
Fed prodloužil omezení výplaty dividend

Desetileté americké úrokové sazby v posledním období překvapily výrazným růstem. Z úrovní okolo 0,5 procenta v loňském roce se vyhouply až na současných 1,6 procenta. Reflektovaly tak očekávané hospodářské oživení, masivní fiskální stimul, uvolněnou měnovou politiku i rostoucí inflační očekávání.

Spolu s tím se vyskytly i spekulace, že by Fed mohl začít opět uvažovat o nějaké formě kontroly výnosové křivky. Podle našeho názoru tyto úvahy ale nejsou v tuto chvíli na pořadu dne. Hospodářský růst má tendenci překvapovat ve směru nahoru, a to nejen trh, ale i samotný Fed.

Zavedení kontroly výnosové křivky by přicházelo v úvahu pouze tehdy, pokud by hrozilo zhoršení hospodářského výhledu, což se zatím neděje, spíše naopak. Delší úrokové sazby ve Spojených státech tak podle naší prognózy porostou i nadále, což bude vytvářet tlak na růst evropských sazeb a potažmo i těch českých.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Fed by mohl naznačit, za jakých podmínek začne omezovat program kvantitativního uvolňování

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflace v Česku zaostala za očekáváním

Inflace v Česku po dlouhé době zaostala za prognózami. V červenci podle údajů českého statistického úřadu činila meziročně 17,5 procenta, zatímco Česká národní banka (ČNB) počítala s 18,8 procenta. Trh pak čekal …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB