Trump cenu bitcoinu nakonec přece jenom srazil. Část investorů se lekla, že by jej mohl zakázat

Názor
Bílý dům se dosud debatě o bitcoinu a kryptoměnách v podstatě vyhýbal. To se ale změnilo koncem minulého týdne. „Nejsem fanoušek bitcoinu ani jiných kryptoměn,“ svěřil se prezident Donald Trump na svém twitterovém účtu. „Nejsou to peníze, jejich hodnota vysoce kolísá a nejsou ničím podloženy,“ polemizoval dále. Navíc podle něj podněcují nezákonné jednání, jako je například obchod s drogami.
Víkendový propad ceny bitcoinu má spíše než přímo Trump na svědomí debata, kterou jeho tweet rozpoutal. Foto: Pixabay

S cenou bitcoinu nejprve Trumpovy poznámky prakticky nepohnuly. Během víkendu se však cena nejrozšířenější kryptoměny nakonec přece jenom poměrně citelně propadla. Až pod úroveň 10 tisíc dolarů za kus, kde se ocitla poprvé od začátku července.

Trump by se o bitcoinu zřejmě ani nezmiňoval, ale kritiky se dopustil v rámci širšího výpadu proti virtuálním měnám, jak o nich hovoří, zejména pak proti měně libra. Její spuštění v příštím roce iniciuje Facebook v rámci konsorcia dalších partnerů, jako je Visa, MasterCard nebo Uber.

Jestliže se chce Facebook stát bankou, musí podle Trumpa požádat o standardní bankovní licenci a následně tedy podléhat všem příslušným regulacím jako ostatní banky. Jedinou skutečnou měnou ve Spojených státechje podle něj dolar. Ten prý s přehledem dominuje mezi měnami všude ve světě a vždy tomu tak i zůstane.

PSALI JSME:
Trump se poprvé pustil do kritiky bitcoinu a kryptoměn, včetně libry Facebooku. S cenou bitcoinu to ani nehnulo

Víkendový propad ceny bitcoinu má spíše než přímo Trump na svědomí debata, kterou jeho tweet rozpoutal a která se od té doby odehrává hlavně na sociálních sítích. Týká se toho, zda prezident může bitcoin či jinou kryptoměnu zakázat. Jeden z argumentů zní, že jej zakázat nelze, neboť bitcoin je kód, tudíž by zákazem pošlapal první dodatek ústavy Spojených států o svobodě projevu. Jelikož zákaz kódu je vlastně zákazem slova, tedy pošlapáním svobody slova.

Trump však zřejmě může občanům USA zapovědět obchodování s bitcoinem či jinou kryptoměnou, jak učinil letos v lednu v případě venezuelské krypotoměny petro. O její rozšíření usiluje venezuelský režim prezidenta Nicoláse Madura, s nímž je Trumpova administrativa „na kordy“.

Zřejmě to byla právě až debata o možném zákazu bitcoinu, spíše než samotný citovaný Trumpův tweet, která některé z investorů vylekala natolik, že se kryptoměny zbavili, čímž srazili její cenu.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Digitální měna Facebooku budí emoce, politici se bojí, že bude financovat terorismus

Zavřít reklamu ×
  1. Dobrý den,
    dle všeho propad BTC způsobil programátor Tetheru, který vytvořil z ničeho velké množství těchto coinů, které museli nakonec „spálit“, neboli chyba tlustého prstu. Dále pak samozřejmě dění kolem Libry.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.