
V prostředí mírné opatrnosti se výnosy státních dluhopisů vrací k růstu a k lokálnímu maximu se vrátil i eurodolar. Tomu napomohly i překvapivě dobré výsledky maloobchodu v eurozóně, které více než dvojnásobně překonaly očekávání trhu. To se promítlo i do mírných zisků v regionu. Maďarský forint si připsal 0,3 procenta. Polský zlotý však obdobné zisky neudržel a končí jen na zanedbatelně silnějších úrovních.
Koruna na námi očekáváné posílení stále čeká. Po dnešku ji však do dalších dní budou doprovázet vyšší tržní úrokové sazby, které umazaly většinu svého pátečního poklesu. Za těchto podmínek by se podle nás koruna měla v nejbližší době vrátit k 25,90 za euro. Navíc by dodatečnou podporu mohla najít v zítřejším zveřejnění inflace, která by mohla podpořit růst úrokových sazeb, a s tím spojenou atraktivitu koruny na trhu.
Globální sentiment i nadále podporuje otevřenost trhů vůči měnám rozvíjejících se trhů, nicméně největší riziko stále vidíme v nejistém vývoji eurodolaru a jeho vysokou volatilitu v posledních týdnech. Euro by si podle našich kolegů v SG mělo projít minimálně ještě jednou fází poklesu, než se vydá na úrovně nad 1,20 USD/EUR, což bude ovlivňovat i pohyb koruny vůči euru.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)