Tuzemské platební bilanci pomáhá nízký odliv dividend

Běžný účet tuzemské platební bilance v srpnu dosáhl přebytku ve výši 16,4 miliardy korun. Analytici v průměru čekali deficit pět miliard. My jsme odhadovali přebytek tři miliardy Kč. Výsledek tak opět výrazně předčil odhady. Za vysokým přebytkem na běžném účtu opět stojí nízký odliv dividend ve výši 4,9 mld. Kč.
Tuzemské platební bilanci pomáhá nízký odliv dividend. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Celá bilance prvotních důchodů se tak nachází v mírném deficitu -3,2 miliardy korun, zatímco před rokem činil její deficit více než 38 miliard korun. Přebytek zahraničního obchodu se zbožím a službami se přitom meziročně prakticky nezměnil, když v srpnu dosáhl 24,7 miliardy korun. Na kapitálovém účtu činila bilance příjmů z rozpočtu EU 0,4 miliardy korun.

Odliv kapitálu na finančním účtu, tedy čisté půjčky do zahraničí, činil 26,6 miliardy korun. Saldo přímých zahraničních investic dosáhlo mírného přebytku 1,6 miliardy korun, z toho saldo reinvestovaného zisku činilo 0,9 miliardy korun.

Na portfoliových investicích došlo k přílivu ve výši 31,9 miliardy kvůli nákupům dluhopisů ze zahraničí, což se rovněž projevilo na odlivu v položce ostatních investic kvůli změně krátkodobé pozice bankovního sektoru vůči zahraničí. V srpnu došlo k navýšení devizových rezerv o 3,7 miliardy korun. Saldo chyb a opomenutí činilo necelých deset miliard.

V naší prognóze jsme pro letošek čekali deficit ve výši 1,5 % HDP a v příštím roce návrat do přebytku poblíž dvou procent HDP. Vývoj za třetí čtvrtletí ukazuje, že by výsledek za letošek mohl být výrazně lepší a spíše mírně přebytkový.

Avšak nejistota odhadů kvůli druhé vlně epidemie opět narůstá, přičemž dopad do zahraničně-platebních vztahů se od první vlny epidemie může významně lišit. Průmyslová výroba má například prozatím slušnou naději pokračovat ve výrobě a potažmo exportu, zatímco v první vlně byla výroba pozastavena.

Ačkoliv překvapení na straně platební bilance za srpen je opět výrazně pozitivní, pro vývoj na finančním trhu nejde o významný impuls. Pro korunu je nyní klíčový vývoj epidemie a rozsah jejího negativního dopadu do ekonomiky, který následně ovlivní i další nastavení měnové politiky. Centrální banka v nejbližším období pravděpodobně nastavení měnové politiky nezmění.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena