Tuzemský cestovní ruch padl na kolena

Hotely se stravovacími službami jsou rizikové z hlediska šíření koronaviru. Proto někteří lidé zřejmě omezí klasické dovolené v resortech pořádané cestovními kancelářemi. Je však možné, že lidé projeví zvýšený zájem o dovolené na vlastní pěst například s využitím služeb Airbnb. Tento typ ubytování se obejde bez nadměrných kontaktů s dalšími turisty a z epidemiologického hlediska je srovnatelný s klasickým nájemním bydlením.
Praha disponuje obřími ubytovacími kapacitami včetně těch nejluxusnějších hotelů. Ty jsou však téměř nevyužité. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle Českého statistického úřadu dosáhl počet hostů ubytovaných v hromadných ubytovacích zařízeních v prvním čtvrtletí letošního roku úrovně 281 894 lidí. To znamená, že meziročně došlo k výraznému propadu o 91,1 procenta.

Počet zahraničních hostů se snížil na 56 091 lidí, což představuje meziroční pokles o astronomických 96,3 procenta. V podstatě tak došlo k vymazání České republiky z turistických map.

Chybějící hosté způsobili obří výpadky v tržbách hoteliérů, kteří se dostávají do existenčních problémů. Odvětví cestovního ruchu padlo na kolena a zvedat se bude velice obtížně.

Kompenzace poskytnuté státem se ukazují jako nedostatečné a jistota brzkého zlepšení neexistuje. Vakcinace obyvatelstva sice přináší naději, ale ta může být pohřbena novými mutacemi koronaviru.

Mezi nejpostiženější v prvním čtvrtletí letošního roku patřily oblíbené lyžařské destinace v Libereckém a Královéhradeckém kraji, kde bylo zaznamenáno nejvyšší snížení počtu hostů.

Silně zasažené je i naše hlavní město, kam v podstatě přestali jezdit zahraniční turisté. Praha přitom disponuje obřími ubytovacími kapacitami včetně těch nejluxusnějších hotelů. Ty jsou však téměř nevyužité.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena