Česko zmizelo z turistické mapy světa. Třetině hotelů hrozí krach

Názor
V prvním letošním čtvrtletí jakoby Česko zmizelo z turistické mapy světa. Počet hostů v tuzemských ubytovacích zařízeních (podle údajů Českého statistického úřadu, pozn. red.) klesl na 281 894, což je dramaticky nižší číslo dokonce i v porovnání s každým ze čtvrtletí loňského, již pandemického roku.
Bankrotem je nyní ohrožena zhruba třetina hotelů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Meziročně pokles představuje 91,1 procenta. Pravda je, že v loňském prvním čtvrtletí pandemie teprve propukala, Česko protipandemická opatření výrazněji pocítilo až v jeho poslední šestině.

Propad turistického ruchu je však patrný dokonce i například v porovnání s loňským čtvrtým čtvrtletím, kdy počet hostů byl zhruba 2,4násobný v porovnání s letošním čtvrtletím prvním.

Výrazněji odpadají krátkodobá ubytování, například při obchodních cestách, neboť průměrný počet přenocování – tedy nocí strávených v daném ubytovacím zařízení – vzrostl letos v prvním čtvrtletí na rekordní hodnotu 3,8.

Domácí, čeští turisté se ubytovávali v průměru dokonce na čtyři noci, zatímco před pandemií byl pro ně pro první čtvrtletí typický počet nocí strávených v ubytovacím zařízení 2,5 až tři.

PSALI JSME:
Kvůli pandemii v Praze ubylo přes 70 procent zahraničních turistů

S ohledem na epidemiologickou situaci musely být zrušeny firemní akce, wellness pobyty i sportovní zájezdy. Pro hotely se tak poslední záchranou staly delší rodinné pobyty. Už loni proto začaly cílit na desítky tisíc domácností z velkých měst, které kvůli uzavření škol musely trávit čas v domácí izolaci.

Hotely nabídly fungující restaurace, stabilní internet, bezpečné prostředí, často v zeleni, namísto městské zástavby, a tedy také odpočinek od všudypřítomného stresu. Na delší pobyty pak často poskytovaly výrazné slevy.

I tak je nyní bankrotem ohrožena zhruba třetina hotelů. Naopak třeba kempy se o klientelu bát nemusí. Budou letos praskat ve švech. Češi totiž budou dovolenou opět ve zvýšené míře trávit doma.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Rekordní propad. Pražské hotely doplatily na covid-19 nejvíce v Evropě

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Kupujete zájezd k moři? Neradujte se předčasně!

Konečně můžeme k moři! Naše velké těšení se ale během pár hodin změnilo v užaslé pohledy a nevěřícná gesta. Už jsme totiž během covidové pandemie pozapomněli, jak je to s kvalitou služeb u nás a jak daleko chybí …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru