Tuzemský trh se vzácnými historickými mincemi překročil hranici půl miliardy korun

Historické mince, medaile, bankovky a cenné numismatické předměty si vloni připsaly další rekord. Celková hodnota prodaných kusů se v roce 2019 vyšplhala na částku 502 400 000 korun. Nejvzácnější mince se vydražily za 7,5 milionů korun, přičemž největší aukční výnos dosáhl hodnoty 150 milionů. Vyplývá to ze statistik a expertních analýz aukčního domu Macho & Chlapovič.
Numismatika přestavuje jednu z nejvýnosnějších a nejméně volatilních investic. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nepřetržitý růst prodeje i cen vzácných historických mincí zaznamenal trh s numismatikou i vloni, přičemž došlo k pokoření půlmiliardové hranice. Celkový obrat v roce 2018 činil 465 milionů korun. Během loňského roku došlo k navýšení o 37,8 milionu, což znamená nárůst o rovných osm procent.

Zájem o odvětví numismatiky tak stále roste, což dokládá i fakt, že v roce 2016 se v numismatických aukcích v Čechách prodalo sběratelského materiálu za necelých 300 milionů korun, o rok později to bylo již za 410 milionů korun.

„Kvalitní sběratelský materiál je nedostatkové zboží, a tak ceny u jedinečných mincí, medailí či bankovek dosahují rekordních částek. Sběratelé a investoři si raději připlatí za sbírkový stav,“ říká spoluzakladatel aukčního domu Macho & Chlapovič Elizej Macho. Podle něj numismatika přestavuje jednu z nejvýnosnějších a nejméně volatilních investic.

V největší loňské aukci pořádané v polovině listopadu, byly vydraženy mince a numismatický materiál v hodnotě 150 milionů korun. Mezi nejvzácnější předměty patřila zlatá korunovační medaile z roku 1743, vydaná u příležitosti korunovace Marie Terezie v Praze, a zlatý pětidukát Rudolfa II. z roku 1606 z mincovny v Praze, pocházející ze staré prvorepublikové sbírky. Oba předměty byly vydraženy shodně, každý za 288 000 eur, tedy v přepočtu za zhruba sedm a půl milionu korun včetně aukční přirážky.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena