Vzácné mince dnes vynáší investorům více, než akciové indexy

Vzácné mince dnes vynáší investorům více, než benchmarkový akciový index S&P 500. A to při menší, než poloviční volatilitě. Tvrdí to Elizej Macho, spoluzakladatel aukčního domu Macho & Chlapovič. Obrat v českých numismatických aukcích v loňském roce vzrostl na rekordních 465 milionů korun, informoval aukční dům v tiskové zprávě.
Vloni aukční dům Macho & Chlapovič prodal zlatý odražek Bánskošťávnického zlatníku za 13,5 milionu korun. Foto: Macho & Chlapovič

To je o 55 milionů více než v předchozím roce a o 165 milionů více než v roce 2016. Z expertní analýzy aukčního domu Macho & Chlapovič navíc vyplývá, že i letošek bude ve znamení dovozu špičkových numismatických předmětů z celého světa. Podle Macha numismatika přestavuje jednu z nejvýnosnějších a nejméně volatilních investic.

„Dá se předpokládat, že bude spíše pokračovat dovoz špičkových numizmatických předmětů z celého světa směrem k domácím sbírkám, tedy opak toho, co se dělo po rozpadu monarchie v emigračních vlnách a v letech po sametové revoluci,“ říká Macho. A dodává, že mnoho uvědomělých soukromých sběratelů dnes svým mecenášstvím z velké části supluje „impotenci finančně podvyživených veřejných institucí“.

Kvalitní nabídka především

U numismatického materiálu platí, že trh je podmíněn především kvalitní nabídkou. Poptávka totiž několikanásobně převyšuje nabídku. Etablovaný aukční dům pak prodá přes 95 % své aukční nabídky. Tři nejsilnější hráči přitom zajišťují zhruba 85 % objemu aukčního prodeje. Jde výlučně o soukromé aukční domy s mezinárodním dosahem.

PSALI JSME:
Deset nejdražších obrazů se prodalo za čtvrt miliardy korun

Jednoznačný prim v loňském roce hrál na trhu s numismatikou s téměř s polovičním podílem aukční dům Macho & Chlapovič. Druhé místo si udržel aukční dům Aurea, ale ke změně došlo na třetím místě, kam se posunula aukční síň Antium Aurum. Té se podařilo odsunout na čtvrtou příčku pražskou pobočku České numismatické společnosti.

Při prodeji profilové sbírky císaře Františka Josefa I. vloni padl aukční rekord roku 2018, když aukční dům Macho & Chlapovič prodal zlatý odražek Bánskošťávnického zlatníku za 13,5 milionu korun (odražek je označení mince, která vypadá jako skutečná, ale není platná, protože je vyrobena z jiného kovu, než je předepsáno, popř. má nějaké odchylky ve vzhledu – pozn. red.). Absolutní rekord českého numismatického trhu je z roku 2017, kdy se prodal vzácný svatováclavský dukát z roku 1937 za téměř 18 milionů korun.

PSALI JSME:
Rekordní aukční rok. Sběratelé a investoři utratili za umění 1,2 miliardy korun

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Milujeme hrady a zámky. Návštěvnost je famózní

Názor
Návštěvníci, ti z tuzemska i ze zahraničí, mají rádi naše hrady a zámky. Historie v nich zhmotněná je jako magnet. Návštěvnost je famózní. Hradní správci, většinou mladší a nadšení lidé, zároveň do středověkých ochozů a věží vnesli marketing. Rozdělí i zříceninu na okruhy, vyšperkují je projekcemi nebo divadlem a pak tam rodina za víkend nechá i tisíce korun.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru