Vzácné mince dnes vynáší investorům více, než akciové indexy

Vzácné mince dnes vynáší investorům více, než benchmarkový akciový index S&P 500. A to při menší, než poloviční volatilitě. Tvrdí to Elizej Macho, spoluzakladatel aukčního domu Macho & Chlapovič. Obrat v českých numismatických aukcích v loňském roce vzrostl na rekordních 465 milionů korun, informoval aukční dům v tiskové zprávě.
Vloni aukční dům Macho & Chlapovič prodal zlatý odražek Bánskošťávnického zlatníku za 13,5 milionu korun. Foto: Macho & Chlapovič

To je o 55 milionů více než v předchozím roce a o 165 milionů více než v roce 2016. Z expertní analýzy aukčního domu Macho & Chlapovič navíc vyplývá, že i letošek bude ve znamení dovozu špičkových numismatických předmětů z celého světa. Podle Macha numismatika přestavuje jednu z nejvýnosnějších a nejméně volatilních investic.

„Dá se předpokládat, že bude spíše pokračovat dovoz špičkových numizmatických předmětů z celého světa směrem k domácím sbírkám, tedy opak toho, co se dělo po rozpadu monarchie v emigračních vlnách a v letech po sametové revoluci,“ říká Macho. A dodává, že mnoho uvědomělých soukromých sběratelů dnes svým mecenášstvím z velké části supluje „impotenci finančně podvyživených veřejných institucí“.

Kvalitní nabídka především

U numismatického materiálu platí, že trh je podmíněn především kvalitní nabídkou. Poptávka totiž několikanásobně převyšuje nabídku. Etablovaný aukční dům pak prodá přes 95 % své aukční nabídky. Tři nejsilnější hráči přitom zajišťují zhruba 85 % objemu aukčního prodeje. Jde výlučně o soukromé aukční domy s mezinárodním dosahem.

PSALI JSME:
Deset nejdražších obrazů se prodalo za čtvrt miliardy korun

Jednoznačný prim v loňském roce hrál na trhu s numismatikou s téměř s polovičním podílem aukční dům Macho & Chlapovič. Druhé místo si udržel aukční dům Aurea, ale ke změně došlo na třetím místě, kam se posunula aukční síň Antium Aurum. Té se podařilo odsunout na čtvrtou příčku pražskou pobočku České numismatické společnosti.

Při prodeji profilové sbírky císaře Františka Josefa I. vloni padl aukční rekord roku 2018, když aukční dům Macho & Chlapovič prodal zlatý odražek Bánskošťávnického zlatníku za 13,5 milionu korun (odražek je označení mince, která vypadá jako skutečná, ale není platná, protože je vyrobena z jiného kovu, než je předepsáno, popř. má nějaké odchylky ve vzhledu – pozn. red.). Absolutní rekord českého numismatického trhu je z roku 2017, kdy se prodal vzácný svatováclavský dukát z roku 1937 za téměř 18 milionů korun.

PSALI JSME:
Rekordní aukční rok. Sběratelé a investoři utratili za umění 1,2 miliardy korun

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Investice

Dluhopisy ano, ale jen ty zajištěné

Dluhopisy jsou, bezpochyby, jedním z hlavních investičních nástrojů, který by neměl chybět v portfoliu žádného investora. Než však do nějakého projektu vložíte své finance, měli byste pamatovat na nejhorší. Někdy, i …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Devět z deseti rodičů dává dětem kapesné. Nejčastěji kolem pěti stovek měsíčně

Průzkum
Typické české dítě jako kapesné od svých rodičů dostává kolem 500 Kč měsíčně, rodiče mu je vyplácí pravidelně každý měsíc a nejčastěji v hotovosti. Vyplývá to z marketingového výzkumu, který si na téma rodinné finance u výzkumné agentury Kantar zadala Equa bank. Oceňujeme, že banka šetření neprezentuje jako „reprezentativní průzkum“, což při pěti stech respondentů činí řada jiných firem.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru