Týden na akciových trzích: Problémy Evergrande, zasedání Fedu, akciové trhy mírně v plusu

Obchodování na začátku týdne bylo negativně ovlivněno situací jednoho z největších čínských developerů společnosti Evergrande. Není v dobré kondici, dluží, kam se podívá, a zdá se, že není schopen dostát svým závazkům. Na trhu panovala obava z nepřelití jeho potíží na globální trhy. To zatím, zdá se, podařilo vyřešit, minimálně na lokální úrovni.   
Hvězdou, která tento týden jasně zářila na pražské burze, je Erste. Ilustrační foto: Erste Group

Čekalo se také na zasedání/rozhodnutí americké centrální banky Fed, ale nic zásadního nepřineslo. Pravděpodobně v listopadu dojde na oznámení začátku ústupu z programu nákupu aktiv. To potrvá minimálně v první polovině roku a následně může dojít k zvyšování sazeb.

Indexy PMI (indexy nákupních manažerů = zjednodušeně očekávání, pozn. aut.) dopadly hůře, než se čekalo. Sledovaný německý IFO  index podnikatelské důvěry byl také mírně slabší. Makrodata tedy tento týden mnoho nepotěšila.

Americký trh

Začátek týdne byl ovlivněn nejistotou kolem Evergrande, pak se opatrně čekalo na Fed. Od pondělí do čtvrtka hlavní index S&P500 mírně posílil o 0,36 procenta (4 448,98 bodu). Ale v pátek začalo obchodování o dvě desetinky slabší, nicméně později cena začala růst.

Evropské akciové trhy

V pondělí a v pátek evropské akciové trhy klesaly (index Stoxx Europe 600). Dnes krátce před koncem obchodování se obchoduje slabší o 0,71 procenta (464,20 b.). Nicméně za celý týden to vypadá na růst o asi půl procenta.

Pražská burza

V pátek hlavní index skončil na červené nule (-0,02 %, 1 307,24 b.). Od výraznějších ztrát ho zachránila Erste, která se zároveň stala nejobchodovanějším titulem. Dnes přidala 0,45 procenta (940,40 Kč). Beze zpráv posilovala také Zbrojovka (+0,42 %, 479 Kč) a Avast (+0,62 %, 169,10 Kč).

Nedařilo se naopak ČEZu, který neudržel magickou hranici 700 korun a uzavřel chloupek pod ní (-0,86 %, 694 Kč). Za zmínku stojí ještě pokles ceny akcií Komerční banky (-0,23 %, 863,50 Kč) a Monety (-0,23 %, 88 Kč).

Týdenní výkon

Index PX dokázal tento týden lehce posílit, cena se zvýšila o 0,15 procenta (1 307,24 b.). Hvězdou, která tento týden jasně září, je Erste. Druhý týden v řadě slušně posilovala a přidala 3,57 procenta (940,4 Kč). Mírně posílit dokázaly ještě Komerční banka (+0,23 %, 863,50 Kč), pojišťovna VIG (+0,72 %, 628 Kč) a Česká zbrojovka (+1,05 %, 479 Kč), ale to bylo vše.

Většina společností tento týden ztratila. Nejvíce pak Stock (-2,14 %, 110 Kč), ale cena se drží poblíž 112 korun, což je cena převzetí od CVC. Avast (-1,54 %, 169,10 Kč), Kofola (-1,83 %, 321 Kč) a Philip Morris ČR (-1,62 %, 15 800 Kč) pak ztratily cca stejně. Za celý týden oslabily také ČEZ (-0,93 %, 694 Kč) a O2 CR (-0,94 %, 263 Kč).

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena