Při koupi dáváte přednost vozu ojetému nebo novému? Na tuto otázku odpovídali v minulém týdnu účastníci ankety, jejíž výsledky zpracoval Finanční a ekonomický institut (FAEI), a potvrdili smutný trend, že 56 % motoristů při nákupu preferuje ojetý vůz, zatímco 44 % se dívá spíše po novém automobilu. Na našich silnicích to podle toho bohužel vypadá.

Trh s ojetými vozy cenově stagnuje a na silnicích se objevuje stále více technicky nevyhovujících automobilů. Výkupní ceny mohou podle odhadu společnosti Auto ESA meziročně klesnout až o 10 %, negativně je totiž ovlivňuje především dovoz stále starších a nekvalitních aut ze zahraničí. Češi navíc si ze zahraničí dovážejí stále starší ojetiny, letos za prvních šest měsíců roku dávají Češi přednost vozům ve stáří od 11 do 15 let. Podle Sdružení automobilového průmyslu je v Česku registrováno téměř 5,1 milionu osobních aut s průměrným stářím 14,7 roku. Z toho 3,2 milionu aut je v provozu více než 15 let.
Mizející poplatky vydělávají
Služby jako vedení účtu a standardní transakce jako převody peněz už i ty největší banky nabízejí zdarma. I přes tento trend zůstávají poplatky významnou položkou tvořící bankám provozní zisk. Podle výkonného ředitele České bankovní asociace Pavla Štěpánka podíl poplatků na čistém výnosu bank u nás poklesl za posledních šest let z 26 na 21 %, takže v tomto směru jsou naše banky výrazně pod průměrem Evropské unie.
Bankovním poplatkům, především těm hodným klientské pozornosti, se již deset let věnuje anketa „Nejabsurdnější poplatek roku“. Poslední ročník vyhrál poplatek za elektronický výpis z účtu, pro který hlasovalo 2790 respondentů. Naštěstí tento požadavek za vytvoření elektronického dokumentu už z rejstříku většiny bank zmizel.
Nejlepší bankou ČSOB
Cenu Hospodářských novin v sedmém ročníku výzkumu Nejlepší banka získala ČSOB. V kategorii Nejlepší pojišťovna 2015 jsou tradičně dva vítězové – v kategorii životní pojištění obhájila loňský primát Komerční pojišťovna, v neživotním pojištění získala nejvyšší ocenění Allianz pojišťovna.
Pořadí bank a pojišťoven vychází z obsáhlého výzkumu společnosti Datank, který využívá soubor údajů získaných analytiky společnosti. V případě bank vycházejí zejména z nákladů na vedení účtu, poplatků, úroků na spořicích účtech a termínovaných vkladech, ale i úročení hypoték a spotřebitelských úvěrů. U pojistných produktů hrála roli nákladovost pojišťovny, respektive výše pojistného.
Vyšší ceny, lepší služby
Podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) si letos každý Čech mířící na dovolenou s cestovní kanceláří připlatil oproti loňsku v průměru zhruba tisíc korun. O zhruba tisícovku vzrostla také průměrná cena last minut zájezdů. Důvodem je nižší kurs koruny, snaha zaplatit si lepší služby v hotelích vyšší kategorie a přesun zájmu směrem k bezpečnějším evropským zemím.
Ve třetím čtvrtletí 2014 dosáhl počet dovolených vypravených cestovkami 1,1 milionu, což zhruba odpovídá loňské statistice, nejvíce turistů mířilo tradičně do Chorvatska a Itálie a nejvíce létalo se do Řecka, Španělska a Bulharska. Ani nízká cena nezabránila přesunu poptávky od Tuniska a Egypta ve prospěch jihoevropských zemí. Po útoku na pláži v Tunisku došlo k propadu zájmu o dovolenou v zemi meziročně o víc než polovinu.
Boj o zdanění hazardu
Na poslance čekají hned tři varianty ostře sledovaného zákona loterijního zákona, především pak zdanění zisků sázkových kanceláří, loterijních firem a provozovatelů výherních automatů a kasin.
Ať už u poslanců vyhraje jakákoli varianta, bude platit pravděpodobně pouze jeden rok, protože od ledna 2017 má nabýt účinnosti vládní návrh zákona o hazardních hrách, který Sněmovna začne projednávat rovněž již na podzim.
Podle návrhu zákona se od roku 2017 daňové zatížení firem věnujících se hrám a hazardu opět zvýší. Číselné hry, kurzové sázky a tomboly by se danily 25 %, živé hry, loterie a binga 30 % a z hracích přístrojů by se měla odvádět daň dokonce 35 %, protože tento hazard s sebou nese nejvíce škodlivých návyků a patologického hraní.
Navýšení daní vadí všem dotčeným společnostem bez ohledu na to, že nově bude tato zátěž rozlišena. Sazka naznačuje možnost přesunu do jiné země, kde je zdanění číselných her o poznání nižší. Společnosti provozující kurzové sázky poukazují na fakt, že u jejich segmentu je průměrná míra zdanění v rámci EU na současných 20 %. Opomínají však dodat, že již léta z části přesunují tuto zátěž na klienty, kteří platí u každé sázky desetiprocentní manipulační poplatek.