USA vzhledem k investicím málo spoří. Cla nepomohou

Americký prezident Donald Trump označil 2. duben jako „Den osvobození“. Již předem bylo avizováno, že tento den se šéf Bílého domu vypořádá „s nespravedlivými cly, která jsou na americké vývozce aplikována a která podle něj způsobují schodek amerického zahraničního obchodu“. 
Tím, že zahraniční investoři nakupují americké akcie či dluhopisy, dostává se americký dolar, jako hlavní světová rezervní měna mimo ekonomiku USA. Ilustrační foto: Pixabay.com
Tím, že zahraniční investoři nakupují americké akcie či dluhopisy, dostává se americký dolar, jako hlavní světová rezervní měna mimo ekonomiku USA. Ilustrační foto: Pixabay.com

Jak se však píše v každé základní učebnici makroekonomie, vnější makroekonomická nerovnováha je vždy spojena s vnitřní makroekonomickou nerovnováhou. To je identita známá každému národohospodáři. Neříká nám, co je příčinou a co je důsledkem, ale že oba typy nerovnováhy jdou vždy ruku v ruce.

Pod zahraniční nerovnováhou vidíme právě vysoké schodky zahraničního obchodu, kdy země více dováží než vyváží. To z pohledu domácí ekonomiky znamená, že více spotřebovává než produkuje. Ve většině zemí je pak bilance zahraničního obchodu se zbožím a službami nejvýznamněji součástí tzv. běžného účtu platební bilance, který je měřítkem vnější nerovnováhy.

Z pohledu vnitřní nerovnováhy se nám ta vnější zrcadlí v dysbalanci mezi celkovými úsporami a celkovými investicemi v ekonomice. Konkrétně pro USA platí, že situace deficitu na běžném účtu americké platební bilance je odrazem toho, že Američané nemají dostatek svých úspor na financování svých investičních potřeb.

Tyto úspory jsou dodávány v podstatě ze zbytku světa, když například čínští či němečtí investoři nakupují americké akcie či dluhopisy. Tímto kanálem se mimochodem dostává americký dolar, jako světová rezervní měna číslo jedna, do světa, mimo ekonomiku Spojených států.

Zdroj: Jan Vejmělek, Komerční banka
Zdroj: Jan Vejmělek, Komerční banka

Úspory i investice lze rozložit na úspory a investice soukromého sektoru a veřejného sektoru. Při pohledu na vývoj ve federálním rozpočtu není složité konstatovat, že Spojené státy jsou v situaci tzv. dvojího deficitu:

Schodcích na běžném účtu platební bilance i ve veřejném rozpočtu. Příčiny nerovnováh jsou tak zjevně fundamentálního charakteru, která zvyšování cel na vývoz zboží do USA nelze zvrátit, a to ani v případě, že by ostatní země nereagovaly odvetnými opatřeními.

Paradoxně může pomoci zpomalení hospodářského růstu či dokonce recese americké ekonomiky. Nikdy to ovšem není preferovaná varianta řešení makroekonomických nerovnováh.

Recese, jejíž pravděpodobnost v posledních dnech znatelně vyskočila, ale není ani tak důsledkem samotného zavádění tarifů, i když ty jsou jednoznačně proti hospodářskému růstu. Hlavním spouštěčem je nyní situace na finančních trzích a v případě anemické ekonomiky zejména těch akciových. Na těch totiž získávají americké firmy nezbytný kapitál pro svůj rozvoj, tedy pro investice.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek