V lednu došlo k nepatrnému oživení spotřebitelské poptávky

Tuzemské maloobchodní tržby bez prodejů aut v lednu meziměsíčně vzrostly o 0,3 procenta po předchozím poklesu o 0,7 procenta. S mírným oživením spotřebitelské poptávky na začátku letošního roku jsme počítali, i když naše prognóza předpokládala o něco rychlejší tempo (+0,6 % meziměsíčně).
Letošní rok by podle našeho názoru měl být ve znamení postupného oživení poptávky domácností. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na vyšší útraty domácností podle nás působil lednový nárůst spotřebitelské důvěry. K němu pravděpodobně pomohlo uklidnění situace kolem fyzické a cenové dostupnosti energií.

Na začátku roku podle dostupných předstihových indikátorů navíc došlo k dalšímu zrychlení mzdového růstu. V průmyslu lednový meziroční růst průměrné mzdy dosáhl 11,9 procenta a ve stavebnictví pak 14,9 procenta.

V porovnání s tržním konsensem byl lednový vývoj maloobchodních tržeb bez prodejů aut mírně lepší. Meziročně byly tyto tržby po očištění o vliv rozdílného počtu pracovních dní nižší o 7,7 procenta, zatímco konsensus činil -7,9 procenta meziročně.

Pokračující vyšší datovou nejistotu pak dokládají výrazné revize dat z předchozích měsíců. Zatímco původně údaj za prosinec ukazoval na meziroční pokles tržeb o 7,3 procenta, nově statistiky uvádějí -8,1 procenta meziročně.

Svižný růst tržeb pokračoval v motoristickém segmentu. Prodeje aut byly v lednu meziměsíčně vyšší o jedno procento. Takto rychlý byl meziměsíční růst tržeb za prodej motorových vozidel již třetí měsíc v řadě. Vyšším prodejům aut pomáhá alespoň částečné oživení jejich produkce a stále vysoký počet neuspokojených objednávek z předchozích měsíců.

Letošní rok by podle našeho názoru měl být ve znamení postupného oživení poptávky domácností. Růst nominálních mezd podle naší prognózy letos zrychlí na zhruba deset procent po loňském růstu průměrné mzdy o 6,5 procenta.

Pozitivní zprávou je i pozvolný pokles inflace, díky němuž by měl pokračovat mezičtvrtletní růst reálných mezd. Výdaje domácností by měl podpořit také svižný růst starobních důchodů.

Vývoj ekonomiky v prvním čtvrtletí letošního roku je však spojen s negativními riziky. Jde především o slabý výkon průmyslu v lednu, kdy produkce zpracovatelského průmyslu klesla meziměsíčně o 1,8 procenta.

A další pokles bude pravděpodobně vlivem obnovených problémů s nedostatkovými díly při výrobě automobilů zaznamenán i v únoru. Oživení spotřebitelské poptávky se zdá být zatím slabé, aby dokázalo toto vyvážit. Reálným rizikem pro první čtvrtletí letošního roku tak je další mezičtvrtletní pokles ekonomiky.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena