Reálné tržby v maloobchodu dál klesají

Názor
S tím, jak vysoká inflace cupuje kupní sílu českých domácností, padají dál i prodeje maloobchodu. Meziměsíční drobné plus ovlivněné povánočním čekáním na slevy nemohlo vykompenzovat silný trend útlumu, který zde přetrvává už více než rok.
Slabší jsou prodeje vybavení pro domácnost nebo třeba elektroniky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Tentokrát se reálné tržby obchodníků zmenšily ve srovnání s loňským lednem o 7,7 procenta. A nižší byly i ve srovnání s průměrným měsícem předcovidového roku 2019, a sice o více než čtyři procenta.

V obchodech sice necháváme více peněz než loni, avšak odnášíme si stále méně zboží. A netýká se to pouze zbytného zboží, ale vlastně lidé omezují nákupy téměř všeho včetně potravin. Výjimkou jsou pouze pohonné hmoty, kterých se prodalo více než loni v lednu, když jejich prodej podpořily příznivější ceny. A na své si tentokrát přišly i obchody s oblečením, byť doposud zdražovaly nejvíce v celé EU.

PSALI JSME:
Češi nemají peníze a opravdu šetří. Je to vidět na potravinách

Slabší jsou prodeje vybavení pro domácnost nebo třeba elektroniky. Horší měsíce zažívají i internetové obchody, jejichž covidový boom postupně bere za své. Stále jsou velmi atraktivní, ale jejich tržby klesají přece jen rychleji než u kamenných obchodů. I v příštích měsících budou výsledky maloobchodu spojeny s vývojem inflace.

Dokud se konečně neobrátí trend a reálná finanční situace domácností se nezlepší, nelze očekávat, že by tržby v maloobchodu mohly růst. Inflace zatím zůstává brzdou životní úrovně obyvatel i celé ekonomiky.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tržby obchodníků v loňském roce klesly o 3,6 procenta

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Odliv dividend stahuje Česko do rekordního mínusu

Česko se ocitá v závažné makroekonomické nerovnováze, jakou roky nepamatuje. Podle některých expertů mu proto vážně hrozí měnová krize. Data za loňský rok, jež máme čerstvě pohromadě, tuto obavu, resp. důvody pro ji …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Chytrá řešení“ jsou pro menší a střední firmy příliš nákladná

Průzkum
Pod pojmem „Úspory a chytrá řešení“ si majitelé, jednatelé a ředitelé malých a středních podniků nejčastěji představují IT služby, zjednodušení, úsporu a efektivitu. Největší překážkou přijímání takových řešení ale podle nich je, že jsou příliš nákladná. Zjistil to výzkum, který pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) uskutečnila v únoru na vzorku 255 firem do 250 zaměstnanců agentura Ipsos.