Aktuální meziroční srovnání počtu insolvencí dopadlo nejlépe pro Vysočinu, kde jich ubylo více než 50 procent. Úbytek ale zaznamenaly všechny kraje, kromě Plzeňského. Nejvyšší počet insolvencí je podaný v Praze, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji.

Počet podaných insolvenčních návrhů se v Česku snižuje od roku 2015. V prvním pololetí letošního roku bylo podáno celkem 14 846 insolvenčních návrhů, z toho 1 141 u firem a 13 705 u spotřebitelů. Celkový počet insolvenčních návrhů klesl proti prvnímu pololetí 2016 o 4,92 procenta. V pololetí roku 2016 ve srovnání s pololetím 2015 byl pokles téměř dvojnásobný a činil 8,6 procenta. Vyplývá to z informací společnosti Creditreform, která problematiku dlouhodobě sleduje.
Z pohledu regionů se oblasti s nejvyšším počtem insolvencí příliš nemění. K 30. červnu jich bylo nejvíc v hlavním městě Praze (331 firem). Již tradičně následuje Jihomoravský kraj (173) a Moravskoslezský kraj (90). V pololetí 2017 se přidal i Jihočeský kraj (60) a kraj Plzeňský (47). Nejméně insolvencí naopak bylo v Královéhradeckém (26) a Karlovarském kraji (15) a na Vysočině (15). Vysočina vychází nejlépe i při přepočtu insolvencí na tisíc registrovaných identifikačních čísel IČ.
I letos se ovšem v insolvenčním rejstříku ocitají firmy, u nichž se touto cestou věřitelé domáhají přednostního uhrazení svých pohledávek. Soud tyto insolvenční návrhy pak zastaví pro zpětvzetí, zamítne či vůbec neprojedná. V prvním pololetí 2017 tomu tak bylo například u společností PSJ, a.s., Pozemní stavitelství Zlín a.s., Beskydská stavební, a.s., PSG-International a.s. a KARLA spol. s r.o.
POZITIVNÍ OČEKÁVÁNÍ
Konkurzů bylo v prvním pololetí roku 2017 prohlášeno 933. Z toho u živnostníků jich bylo 521, což je 55,8 procenta. Oproti stejnému období roku 2016 je to pokles o 9,25 procenta. Při porovnání prvního pololetí 2016 a 2015 činil pokles dokonce 10,69 procenta. Největším konkurzem prvního pololetí je ten, který probíhá v ČKD Praha DIZ (poslední obrat 2,5 miliardy korun), nejznámější firmou v konkurzu je pak A. Charouz Motors s posledním obratem 400 milionů korun.
Podle společnosti Creditreform se dá očekávat, že hospodářský růst a růst zaměstnanosti bude pokračovat i v letošním roce. S tím by mělo docházet i k růstu mezd a pozitivním dopadům v nárůstu domácí poptávky. Vzhledem k očekávanému ekonomickému vývoji a vzhledem k tomu, že se v minulých letech segment firem prostřednictvím insolvencí a konkurzů výrazně pročistil, předpokládá firma pokles v počtu insolvencí u firem i pro rok 2017.
Pozitivní očekávání se týká i počtu insolvenčních návrhů i u spotřebitelů. Současný ekonomický vývoj zajišťuje spotřebitelům širší uplatnění na trhu práce a tím i snazší splácení jejich půjček.