V Praze je levnější splácet byt hypotékou, než za něj hradit nájem

Modrá pyramida a Asociace realitních kanceláři ČR zpracovaly již potřetí ukazatel „Index bydlení MP“, který ke konci roku 2016 srovnává v jednotlivých krajích ČR výši průměrné měsíční splátky úvěru na vlastní bydlení s průměrnou výší nájemného. Stavební spořitelna Modrá pyramida o tom informovala v tiskové zprávě.

Index bydlení ukazuje, jaký je podíl průměrného nájemného k průměrné splátce Hypoúvěru od Modré pyramidy v daném kraji. Čím je podíl vyšší, tím je snazší přejít z nájemního bydlení do bydlení vlastnického financovaného na úvěr. Foto: Modrá pyramida

Konec roku 2016 sice charakterizovaly rekordně nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení, ale ve většině krajů (v 10 krajích ze 14) poměrně výrazně narostly průměrné splátky úvěrů, a to kvůli vyšším cenám nemovitostí. Průměrné nájmy v jednotlivých regionech se v řádu jednotek procent mírně navýšily. Tento vývoj se výrazně promítl do Indexu bydlení MP, který připravuje Modrá pyramida ve spolupráci s Asociací realitních kanceláří ČR.

Vlastní bydlení lze doporučit jako nejlepší investici ve všech regionech ČR, avšak často záleží na konkrétním rozdílu mezi nájmem a výší splátky úvěru. Nejmenší rozdíl mezi nájemním bydlením a placením splátky úvěru na vlastní bydlení je kromě Prahy na jižní Moravě a v Plzeňském kraji. Naopak nejméně finančně náročné je nájemní bydlení v Moravskoslezském, Olomouckém, Karlovarském a Pardubickém kraji.

„Do výše poskytnutých úvěrů ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku se promítl pokračující růst cen nemovitostí. Vzhledem k rekordně nízkým úrokovým sazbám, které umožňují dosáhnout na vlastní bydlení i skupině obyvatel s nižšími příjmy, docházelo k zesílení poptávky. Druhým faktorem může být větší zájem o nemovitosti v atraktivnějších lokalitách s vyšší cenou, než tomu bylo v předchozím období,“ uvádí David Formánek, předseda představenstva Modré pyramidy.

Zajímavý vývoj zaznamenal Index bydlení MP v Praze. Ke konci roku bylo hlavní město jediným regionem, kde bylo průměrné nájemné vyšší, než splátka úvěru na průměrně veliký byt. Index bydlení MP zde dosahuje hodnoty 101 % čili u průměrného bytu v Praze je tak levnější splácet jej hypotékou než hradit za něj nájem.

„Zcela opačná situace byla v posledním čtvrtletí minulého roku ve čtyřech krajích na severovýchodě České republiky. V Moravskoslezském, Olomouckém, Karlovarském a Pardubickém kraji se poměr průměrného nájemného k průměrné splátce pohyboval od 63 % do 69 %, což znamená, že splátka nájemného je o více než třetinu nižší než splátka úvěru na bydlení. Je přitom zajímavé, že na konci třetího čtvrtletí 2016 to bylo v případě Olomouckého a Karlovarského kraje jen okolo 7 %,“ doplnil Jaroslav Novotný, prezident Asociace realitních kanceláří ČR.

Důležitým ukazatelem při úvahách o koupi bytu jako investice je také poměr mezi výší nájemného a průměrnou splátkou úvěru na bydlení. Ten, kdo uvažuje o investici do bytu pro další pronájem v Praze, může vhodně zapojit i cizí kapitál a inkasované nájemné investici takřka pokryje. Avšak v regionech s nižším poměrem musí počítat s delší návratností své investice.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena