Veselý umíráček: Wüstenrot z českého trhu zcela zmizí

Bankovní dům, přesněji řečeno dvojdomek Wüstenrot, už jen čeká na vyjádření České národní banky, jež by měla posvětit jeho prodej Monetě Money Bank. Transakci za 4,6 miliardy korun již podle šéfky PR a marketingu Wüstenrotu Martiny Lambert před několika dny schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a měla by být ukončena do konce března.
Wüstenrot přijde Monetě vhod. Foto: FAEI.cz

Wüstenrot stavební spořitelna a Wüstenrot hypoteční banka patří k výjimečným světlým jevům na českém bankovním trhu především tím, že objem klientských vkladů je nižší než objem poskytnutých půjček. „K 30. září 2019 činil objem klientských vkladů celkem 52,217 miliardy korun, objem úvěrů poskytnutých klientům celkem 60,383 miliardy,“ sdělila portálu FAEI.cz Martina Lambert. Její sdělení by mohlo být i poslední, protože Moneta tyto údaje takto nezveřejňuje.

Vědí co s penězi

České banky včetně těch, které profitují na stavebním spoření, mají obvykle nadbytek hotovosti (vkladů) s níž si často nevědí rady. V sektoru stavebních spořitelen tento rozdíl činí podle dostupných údajů zhruba 130 miliard korun. I když se tento poměr zlepšuje, zůstává německý Wüstenrot mezi pěticí největších poskytovatelů stavebního spoření v Česku stále jediný, který veškeré vklady dokáže využít k úvěrování.

„Finanční údaje za rok 2019 jsme ještě nezveřejnili (stane se tak ke konci března – pozn. red.), proto jsou data k 30. září 2019,“ dodala mluvčí banky. „Objem vkladů se k uvedenému datu meziročně zvýšil o 9,1 procenta a objem úvěrů o 9,2 procenta.“

PSALI JSME:
Moneta Money Bank koupila v Česku Wüstenrot

Ojedinělý úrok

Ve snaze získat další levné peníze k poskytování půjček banka nabízí novým klientům příjemnou úrokovou sazbu 1,5 procenta. I když není nejvyšší na trhu, určitě patří mezi pět nejlepších. „Akční sazba na spořicím účtu pro nové klienty je garantována po dobu 12 měsíců od založení prvního účtu,“ konstatovala mluvčí banky.

Banka však jako jedna z mála na českém trhu poskytuje možnost výhodného spoření i bytovým družstvům (BD) a společenstvím vlastníků bytových jednotek (SVJ) s úrokem 1,4 procenta, což je na českém bankovním trhu zcela ojedinělý jev. Jedinou podmínkou je vklad nad 100 tisíc korun, což pro BD a SVJ není zásadní problém. Garance je opět jednoletá.

Tajemství prozrazeno

Překvapivé je, že banka nám odmítla sdělit počet svých klientů, i když je to údaj, kterým se banky většinou rády pochlubí. „Tyto údaje nezveřejňujeme,“ sdělila nám Martina Lambert. Moneta však při zveřejnění smlouvy o nákupu Wüstenrotu mimo jiné uvedla, že tím získá 350 tisíc klientů, podle některých zdrojů až 400 tisíc, což je číslo, ze které se Wüstenrot nemusí stydět.

Jistě bude zajímavé sledovat, jak se k dosavadní činnosti Wüstenrotu postaví její nový majitel. Mnohé naznačuje tisková zpráva Monety, podle níž by současný ředitel Wüstenrotu Michael Pupala měl dál zůstat na své pozici. V každém případě je Wüstenrot pro Monetu kapitální úlovek, i když, jak potvrdila Martina Lambert, název Wüstenrot z českého trhu zcela zmizí.

PSALI JSME:
Moneta s čistým ziskem čtyři miliardy korun

×
  1. No, ještě že mi příští rok končí fixace a za další rok hypotéka celá. S Money Bank mám jen špatné zkušenosti. Ikdyž jsem u nich byl už před dvaceti lety a byl jsem tehdy rád, že jsem odešel jinam.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Akcie Nikola Corporation se zřítily o třetinu

Zatímco v červnu byly akcie společnosti Nikola miláčkem investorů a jejich hodnota raketově rostla, o několik měsíců později došlo k prasknutí bubliny. Společnost Nikola Corporation mění generálního ředitele a cena …

Hodnota Tesly klesla o 50 miliard dolarů

Investorům se nelíbí, že Elon Musk představil pouze vize, které zatím nemají hmatatelnou podobu. Předpokládali, že Tesla přijde s přelomovou baterií o vysoké životnosti, která by mohla snížit náklady na provoz …

Ve stínu minulé slávy: eBay slaví čtvrt století

V září slaví eBay své 25. narozeniny. Začal v roce 1995 jako čistě aukční portál. Ve své době byl fenoménem a průkopníkem internetového obchodování. Na poli globální e-commerce neměl tehdy v podstatě konkurenci. …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru