
Ta v něm prohlásila, že za největší riziko považuje růst mezd. Pokud by byl vyšší než deset procent, podporovalo by to dle jejích slov úpornost inflace a vyžádalo by si to další zpřísnění úrokových sazeb. Takovýto krok ze strany ČNB již nicméně neočekáváme. Dalším bude dle naší prognózy naopak snížení sazeb, a to v srpnu letošního roku.
Vítězem úterního obchodování byl maďarský forint, který zpevnil o jedno procento a v odpoledních hodinách se obchodoval za 390,5 HUF/EUR. K ziskům mu dopomohla maďarská centrální banka, která sice ponechala klíčovou tříměsíční depozitní sazbu na 13 procent, jednodenní depozitní sazbu na 18 procent, zvýšila ale povinnou míru minimálních rezerv z pěti na deset procent.
Snaží se tak dále posílit svůj transmisní mechanismus, aby mohla stahovat přebytečnou likviditu z trhu a posilovat tak domácí měnu.
V eurozóně byly zveřejněny předstihové lednové indikátory PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.). Ty dopadly lépe jak v Německu, tak v souhrnu za celou eurozónu. V německých službách i kompozitní indikátor eurozóny se již přehoupl přes 50bodovou hranici značící fázi expanze. K ziskům to ale společné evropské měně nepomohlo. Ta zůstala ve srovnání s předchozím dnem beze změny (1,087 USD/EUR).
Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com