PMI index ukázal na další pokles poptávky i zaměstnanosti

Podmínky ve zpracovatelském průmyslu byly sice v prosinci hodnoceny o něco méně negativně než v listopadu, stále však ukazují na výrazné zhoršení kondice tohoto segmentu (PMI index dosáhl 42,6 bodu versus 41,6 bodu v listopadu, pozn. aut.).
Z pohledu vývoje průmyslové produkce bude klíčový vývoj v automobilovém průmyslu, který doposud trpěl spíše nedostatkem výrobních komponent než slábnoucí poptávkou. Ilustrační foto: Škoda Auto

Opět došlo k dalšímu výraznému snížení objemu produkce, když se zde negativně odrazila slabá poptávka odběratelů i pokles nových zakázek. Snižovala se jak domácí tak i zahraniční poptávka. Firmy již vyšší vstupní ceny nepromítaly do cen pro koncové zákazníky, naopak, tam kde ušetřily, snažily se upravit výstupní ceny tak, aby podpořily své prodeje.

Na pokles objemu výroby firmy reagovaly jednak nižší nákupní aktivitou ale i propouštěním zaměstnanců. Dle průzkumu počet pracovníků v prosinci silně klesl. Celkově očekávání ohledně výroby zůstala v prosinci pesimistická. Nálada průmyslníků byla nejhorší od dubna 2020.

Data tak potvrzují, že česká ekonomika nyní prochází mírnou recesí. Z pohledu vývoje průmyslové produkce bude klíčový vývoj v automobilovém průmyslu, který doposud trpěl spíše nedostatkem výrobních komponent než slábnoucí poptávkou. Za celý letošní rok očekáváme, že český průmysl vzroste o 3,5 procenta.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Petr

    A bude hůř. Čína už nebude dodávat do Evropy pouze mobilní telefony a jiné drobnosti ale už celá auta…..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB