PMI index ukázal na další pokles poptávky i zaměstnanosti

Názor
Podmínky ve zpracovatelském průmyslu byly sice v prosinci hodnoceny o něco méně negativně než v listopadu, stále však ukazují na výrazné zhoršení kondice tohoto segmentu (PMI index dosáhl 42,6 bodu versus 41,6 bodu v listopadu, pozn. aut.).
Z pohledu vývoje průmyslové produkce bude klíčový vývoj v automobilovém průmyslu, který doposud trpěl spíše nedostatkem výrobních komponent než slábnoucí poptávkou. Ilustrační foto: Škoda Auto

Opět došlo k dalšímu výraznému snížení objemu produkce, když se zde negativně odrazila slabá poptávka odběratelů i pokles nových zakázek. Snižovala se jak domácí tak i zahraniční poptávka. Firmy již vyšší vstupní ceny nepromítaly do cen pro koncové zákazníky, naopak, tam kde ušetřily, snažily se upravit výstupní ceny tak, aby podpořily své prodeje.

Na pokles objemu výroby firmy reagovaly jednak nižší nákupní aktivitou ale i propouštěním zaměstnanců. Dle průzkumu počet pracovníků v prosinci silně klesl. Celkově očekávání ohledně výroby zůstala v prosinci pesimistická. Nálada průmyslníků byla nejhorší od dubna 2020.

Data tak potvrzují, že česká ekonomika nyní prochází mírnou recesí. Z pohledu vývoje průmyslové produkce bude klíčový vývoj v automobilovém průmyslu, který doposud trpěl spíše nedostatkem výrobních komponent než slábnoucí poptávkou. Za celý letošní rok očekáváme, že český průmysl vzroste o 3,5 procenta.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Aktivita v tuzemském zpracovatelském průmyslu velmi výrazně klesá

Zavřít reklamu ×
  1. A bude hůř. Čína už nebude dodávat do Evropy pouze mobilní telefony a jiné drobnosti ale už celá auta…..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty zdražují, i když ropa zlevňuje

Čeští čerpadláři opět přikročili k praxi navyšování vlastních marží. Zejména v případě benzínu. Ten tak tento týden, v úterý, poprvé od konce loňského června zdražil nad úroveň ceny nafty. Za uplynulých sedm dní …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB