bool(false)

Vloni ubylo krádeží ve sběrných dvorech, zloději už nemají svou kořist kde prodat

„Ještě na začátku loňského roku představovaly vysloužilé spotřebiče a další věci s vysokým podílem kovových částí vítaný přivýdělek pro všechny, kdo nerespektovali zákon,“ vzpomíná Roman Tvrzník, šéf největšího kolektivního systému pro zpětný odběr vysloužilých elektrospotřebičů v ČR.

Vloni ubylo krádeží ve sběrných dvorech, zloději už nemají svou kořist kde prodat. Foto: Elektrowin

Vloni ale krádeží na sběrných dvorech tuzemských měst a obcí podle průzkumu, který uskutečnila společnost Elektrowin, ubylo. Uvedla to více než pětina dotázaných představitelů samospráv. A pokud už ke krádežím došlo, byly tak malého rozsahu, že čtyři z pěti měst a obcí je ani nehlásili policii.

Přestože sběrny kovů už vloni nesměly staré elektro vykupovat, stále docházelo k masivnímu porušování zákona. Mimo systém zpětného odběru tak mizely nejen staré pračky, lednice a další spotřebiče, ale ročně byl odcizen další majetek za desítky milionů korun jako např. železniční signalizační kabely, kryty kanálů a dokonce i části hrobů.

Počet krádeží kovů klesl o polovinu

Přítrž výše popsanému učinila zřejmě až vyhláška ministerstva životního prostředí, která před rokem zakázala vykupovat za hotové druhotné suroviny od fyzických osob. Zloději proto dnes nemají svou kořist komu a jak prodat. Loni proto meziročně klesl celkový počet krádeží kovů o polovinu.

„Nedokážeme jednoznačně určit, zda vyhláška ministerstva životního prostředí přispěla ke snížení krádeží kovů. Nicméně statistiky nám ukazují, že případy těchto krádeží klesly zhruba o polovinu, a to je pro nás důležité. I tak doufáme, že to byla právě změna vyhlášky, která přispěla ke snížení takového protiprávního jednání, jako je právě krádež různých kovových předmětů,“ komentuje statistiku Ivana Nguyenová z Policejního prezidia ČR.

Podivné osoby a kárky s odpadem

„Z pohledu výrobců jsou tyto informace určitě pozitivní,“ říká Radek Hacaperka ze sdružení CECED CZ, které v ČR zastupuje přední evropské výrobce elektrospotřebičů.

„Naše sdružení má sídlo v místě, kde přímo z oken kanceláře koukáme na jednu z podobných výkupen. Ještě na konci roku 2014 každý den tlačily podivné osoby kárku s odpadem, nezřídka se starou pračkou či ledničkou, do této sběrny,“ vzpomíná Hacaperka.

Podle něj bylo tristní tyto aktivity sledovat, zvláště s vědomím toho, že tyto spotřebiče budou demontovány bez jakékoliv odbornosti, že jsou mimo jakoukoliv kontrolu. „Nyní je ale zřejmé, že vyhláška MŽP z loňského roku přítrž těmto nelegálním aktivitám učinila,“ myslí si.

Lepší zabezpečení a finanční podpora

Kromě nově nastavených legislativních podmínek brání vykrádání sběrných dvorů také jejich stále důslednější zabezpečení. Aktivní zabezpečení sběrného dvora například v podobě kamerového systému zvolilo podle průzkumu společnosti Elektrowin 45 % respondentů. Pro pasivní zabezpečení – zejména důkladné oplocení – se rozhodla více než polovina.

Taková opatření jsou ovšem nákladná. A městům a obcím v ČR je pomáhají financovat i příspěvky z Motivačního programu kolektivního systému Elektrowin. Čerpala je třetina dotázaných. Podle Tvrzníka bylo zatím na podporu zabezpečení vyplaceno přes 25 milionů korun.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Právo

Pytláci ohleduplnější ochránců

Znáte rčení o kovářově kobyle, co má problémy s podkovami? Na Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) je znají určitě. Nejenže kampaň k GDPR, která se kvůli nedostatku informací proměnila v několikaměsíční …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru