Vloni ubylo krádeží ve sběrných dvorech, zloději už nemají svou kořist kde prodat

„Ještě na začátku loňského roku představovaly vysloužilé spotřebiče a další věci s vysokým podílem kovových částí vítaný přivýdělek pro všechny, kdo nerespektovali zákon,“ vzpomíná Roman Tvrzník, šéf největšího kolektivního systému pro zpětný odběr vysloužilých elektrospotřebičů v ČR.

Vloni ubylo krádeží ve sběrných dvorech, zloději už nemají svou kořist kde prodat. Foto: Elektrowin

Vloni ale krádeží na sběrných dvorech tuzemských měst a obcí podle průzkumu, který uskutečnila společnost Elektrowin, ubylo. Uvedla to více než pětina dotázaných představitelů samospráv. A pokud už ke krádežím došlo, byly tak malého rozsahu, že čtyři z pěti měst a obcí je ani nehlásili policii.

Přestože sběrny kovů už vloni nesměly staré elektro vykupovat, stále docházelo k masivnímu porušování zákona. Mimo systém zpětného odběru tak mizely nejen staré pračky, lednice a další spotřebiče, ale ročně byl odcizen další majetek za desítky milionů korun jako např. železniční signalizační kabely, kryty kanálů a dokonce i části hrobů.

Počet krádeží kovů klesl o polovinu

Přítrž výše popsanému učinila zřejmě až vyhláška ministerstva životního prostředí, která před rokem zakázala vykupovat za hotové druhotné suroviny od fyzických osob. Zloději proto dnes nemají svou kořist komu a jak prodat. Loni proto meziročně klesl celkový počet krádeží kovů o polovinu.

„Nedokážeme jednoznačně určit, zda vyhláška ministerstva životního prostředí přispěla ke snížení krádeží kovů. Nicméně statistiky nám ukazují, že případy těchto krádeží klesly zhruba o polovinu, a to je pro nás důležité. I tak doufáme, že to byla právě změna vyhlášky, která přispěla ke snížení takového protiprávního jednání, jako je právě krádež různých kovových předmětů,“ komentuje statistiku Ivana Nguyenová z Policejního prezidia ČR.

Podivné osoby a kárky s odpadem

„Z pohledu výrobců jsou tyto informace určitě pozitivní,“ říká Radek Hacaperka ze sdružení CECED CZ, které v ČR zastupuje přední evropské výrobce elektrospotřebičů.

„Naše sdružení má sídlo v místě, kde přímo z oken kanceláře koukáme na jednu z podobných výkupen. Ještě na konci roku 2014 každý den tlačily podivné osoby kárku s odpadem, nezřídka se starou pračkou či ledničkou, do této sběrny,“ vzpomíná Hacaperka.

Podle něj bylo tristní tyto aktivity sledovat, zvláště s vědomím toho, že tyto spotřebiče budou demontovány bez jakékoliv odbornosti, že jsou mimo jakoukoliv kontrolu. „Nyní je ale zřejmé, že vyhláška MŽP z loňského roku přítrž těmto nelegálním aktivitám učinila,“ myslí si.

Lepší zabezpečení a finanční podpora

Kromě nově nastavených legislativních podmínek brání vykrádání sběrných dvorů také jejich stále důslednější zabezpečení. Aktivní zabezpečení sběrného dvora například v podobě kamerového systému zvolilo podle průzkumu společnosti Elektrowin 45 % respondentů. Pro pasivní zabezpečení – zejména důkladné oplocení – se rozhodla více než polovina.

Taková opatření jsou ovšem nákladná. A městům a obcím v ČR je pomáhají financovat i příspěvky z Motivačního programu kolektivního systému Elektrowin. Čerpala je třetina dotázaných. Podle Tvrzníka bylo zatím na podporu zabezpečení vyplaceno přes 25 milionů korun.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Nestaráte se o rodiče? Porušujete zákon

Co jsou to alimenty a kdy nastává vyživovací povinnost? Většina lidí si tyto výdaje spojí s rozvodem a péčí o nezletilé děti, kdy jeden z rodičů pravidelně přispívá finanční částkou stanovenou soudem. Ale to zdaleka …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru