Vloni ubylo krádeží ve sběrných dvorech, zloději už nemají svou kořist kde prodat

„Ještě na začátku loňského roku představovaly vysloužilé spotřebiče a další věci s vysokým podílem kovových částí vítaný přivýdělek pro všechny, kdo nerespektovali zákon,“ vzpomíná Roman Tvrzník, šéf největšího kolektivního systému pro zpětný odběr vysloužilých elektrospotřebičů v ČR.

Vloni ubylo krádeží ve sběrných dvorech, zloději už nemají svou kořist kde prodat. Foto: Elektrowin

Vloni ale krádeží na sběrných dvorech tuzemských měst a obcí podle průzkumu, který uskutečnila společnost Elektrowin, ubylo. Uvedla to více než pětina dotázaných představitelů samospráv. A pokud už ke krádežím došlo, byly tak malého rozsahu, že čtyři z pěti měst a obcí je ani nehlásili policii.

Přestože sběrny kovů už vloni nesměly staré elektro vykupovat, stále docházelo k masivnímu porušování zákona. Mimo systém zpětného odběru tak mizely nejen staré pračky, lednice a další spotřebiče, ale ročně byl odcizen další majetek za desítky milionů korun jako např. železniční signalizační kabely, kryty kanálů a dokonce i části hrobů.

Počet krádeží kovů klesl o polovinu

Přítrž výše popsanému učinila zřejmě až vyhláška ministerstva životního prostředí, která před rokem zakázala vykupovat za hotové druhotné suroviny od fyzických osob. Zloději proto dnes nemají svou kořist komu a jak prodat. Loni proto meziročně klesl celkový počet krádeží kovů o polovinu.

„Nedokážeme jednoznačně určit, zda vyhláška ministerstva životního prostředí přispěla ke snížení krádeží kovů. Nicméně statistiky nám ukazují, že případy těchto krádeží klesly zhruba o polovinu, a to je pro nás důležité. I tak doufáme, že to byla právě změna vyhlášky, která přispěla ke snížení takového protiprávního jednání, jako je právě krádež různých kovových předmětů,“ komentuje statistiku Ivana Nguyenová z Policejního prezidia ČR.

Podivné osoby a kárky s odpadem

„Z pohledu výrobců jsou tyto informace určitě pozitivní,“ říká Radek Hacaperka ze sdružení CECED CZ, které v ČR zastupuje přední evropské výrobce elektrospotřebičů.

„Naše sdružení má sídlo v místě, kde přímo z oken kanceláře koukáme na jednu z podobných výkupen. Ještě na konci roku 2014 každý den tlačily podivné osoby kárku s odpadem, nezřídka se starou pračkou či ledničkou, do této sběrny,“ vzpomíná Hacaperka.

Podle něj bylo tristní tyto aktivity sledovat, zvláště s vědomím toho, že tyto spotřebiče budou demontovány bez jakékoliv odbornosti, že jsou mimo jakoukoliv kontrolu. „Nyní je ale zřejmé, že vyhláška MŽP z loňského roku přítrž těmto nelegálním aktivitám učinila,“ myslí si.

Lepší zabezpečení a finanční podpora

Kromě nově nastavených legislativních podmínek brání vykrádání sběrných dvorů také jejich stále důslednější zabezpečení. Aktivní zabezpečení sběrného dvora například v podobě kamerového systému zvolilo podle průzkumu společnosti Elektrowin 45 % respondentů. Pro pasivní zabezpečení – zejména důkladné oplocení – se rozhodla více než polovina.

Taková opatření jsou ovšem nákladná. A městům a obcím v ČR je pomáhají financovat i příspěvky z Motivačního programu kolektivního systému Elektrowin. Čerpala je třetina dotázaných. Podle Tvrzníka bylo zatím na podporu zabezpečení vyplaceno přes 25 milionů korun.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Se šéfem se stačí dohodnout ústně

Vždyť jsme se přece se šéfem jasně dohodli! Takto můžete, patrně rozčíleni, reklamovat nesplněné představy o mzdě či dnech na home office, které vám byly vaším nadřízeným ústně přislíbeny. A nerealizovány ve stylu, …

Divoké parkování se nevyplácí

Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Je poškozená karoserie, nebo je pryč nejen vybavení …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.