
Obchodování s korunou bylo v úterý poklidné. Kurz ve srovnání s předchozím dnem o desetinku zpevnil a obchodoval se kolem úrovně 24,7 CZK/EUR. Pestřejší dění bylo na maďarském forintu, který posílil o jedno procento (na 386 HUF/EUR).
Postaralo se o to vyjádření viceguvernéra tamní centrální banky Barnabase Virága, který prohlásil, že centrální banka může zvednout úrokové sazby tak, aby v jejich reálném vyjádření byly kladné. To by při inflaci, která podle prognózy centrální banky překročí v následujících měsících dvouciferné tempo, znamenalo ještě výrazné utažení měnových podmínek.
Pozitivně pak překvapil růst maďarské ekonomiky, která za první čtvrtletí přidala mezikvartálně 2,1 procenta, v meziročním srovnání pak 8,2 procenta. Svými výsledky potěšil i polský hospodářský růst, který mezičtvrtletně dosáhl 2,4 procenta, meziročně pak 8,5 procenta.
Zisky si v úterý připisovala i společná evropské měna. Ta zpevnila o jedno procento a posunula se na 1,054 USD/EUR. Na silnější úrovně jí pomohlo vyjádření člena Evropské centrální banky (ECB) Klause Knota, který prohlásil, že „ECB může výrazněji zvednout úrokové sazby, pokud to data ospravedlní“.
Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)