Eurozóna: ECB letos zvedne sazby dvakrát

Názor
Ekonomika eurozóny se s šokem způsobeným válkou na Ukrajině zatím vypořádává poměrně dobře. Předstihové indikátory PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) se v březnu sice mírně zhoršily, stále se však jak v průmyslu, tak i službách drží kolem 56 bodů a naznačují další expanzi.
Inflace v eurozóně v březnu dosáhla meziročně rekordních 7,5 procenta. Ilustrační foto: Pixabay.com

Inflace sice výrazně ukrojila z reálných příjmů domácností, ty však mají na svých kontech naakumulované úspory z covidové krize (7 % HDP), což vytváří určitý polštář, pokud jde o jejich výdaje. V nejbližších měsících budou domácnosti navíc dohánět, co nemohly v době pandemie utratit za služby (cestování, restaurace).

Výrazně nižší jsou v důsledku nedostatečné nabídky i prodeje aut (v loňském roce 25 % pod úrovní roku 2019, pozn. aut.), přičemž ochotě utrácet by měla nahrávat i situace na trhu práce. Míra nezaměstnanosti je v eurozóně totiž na historicky nejnižších úrovních (6,8 %).

Z hlediska dalšího vývoje spotřeby domácností pak bude klíčový mzdový růst (letos čekáme 3,3 %, 3,4 % v roce 2023, pozn. aut.). Z pandemické krize vyšel silný i korporátní sektor. Vzhledem k potřebě investovat (kvůli zelené tranzici, ale nejen) vidíme pozitivně i vývoj v této oblasti. Celkově by ekonomika eurozóny měla letos přidat 3,1 procenta, v příštím roce pak 2,1 procenta.

PSALI JSME:
Inflace zatápí celé EU

Inflace v eurozóně v březnu dosáhla meziročně rekordních 7,5 procenta. K tomu přispěly především ceny energií, které byly meziročně o 45 procent výše. Vrchol inflace očekáváme v dubnu, a to poblíž osmi procent. Vzhledem k vysoké základně bude inflace postupně klesat s tím, že na konci letošního roku by se měla dostat pod pět procent.

V příštím roce by měla dosáhnout v průměru dvou procent. Vzhledem k inflaci výrazně nad cílem předpokládáme, že Evropská centrální banka (ECB) ukončí nákupy aktiv již ke konci června letošního roku. Ty by zatím měly běžet v objemu 40 miliard eur v dubnu, 30 miliard v květnu a 20 miliard v červnu.

PSALI JSME:
ECB bude připravovat trhy na konec nákupů aktiv

Dále podle našeho názoru ECB vyčká, jak se červnový konec výhodných podmínek pro TLTRO (longer-term refinancing operations –⁠ cílené dlouhodobější refinanční operace, pozn. red.) odrazí v jejich čerpání a jaké budou dopady konce kvantitativního uvolňování na finanční trhy.

První zvýšení depozitní sazby o 25 bazických bodů tak očekáváme v září, další v prosinci. V roce 2023 počítáme se zvýšením o 75 bazických bodů u všech měnově-politických sazeb. Ze spekulací na zvyšování úrokových sazeb by měla benefitovat i společná evropská měna. Ta by se měla již odrazit ode dna a v horizontu jednoho roku posílit na 1,16 USD/EUR.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ECB: Místo jestřábího tónu opatrné závěry

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Je cenový strop skutečně protiinflační?

Jedním z faktorů, který v posledním roce přispěl k inflaci, ale opravdu pouze jedním z nich, jsou ceny energií. Vzhledem k jejich váze ve spotřebním koši, a protože jde o nezbytný statek, bez nějž se drtivá většina …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB