Výrazný propad indexu nákupních manažerů

Názor
První měkké ukazatele už naznačují sílu dopadu koronavirové nákazy na český průmysl. První známky byly patrné z průzkumu důvěry, další ukazuje právě dnešní PMI (index nákupních manažerů – pozn. red.), který vychází z dat sesbíraných hned po vyhlášení stavu nouze v ČR.
Koronavirová krize dala nejen tuzemskému průmyslu silnou ránu, když začal rychle přicházet o nové tuzemské i zahraniční zakázky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

PMI spadl na 41,3 bodu a je tak nejníže od minulé velké recese. Celkový index nedopadl možná na první pohled až tak dramaticky, avšak bereme ho jako první signál počínající recese. Už třeba proto, že důvěra firem byla dokonce nejnižší za celou dobu sledování, tj. od roku 2001.

Už v předchozích měsících PMI naznačoval, že průmysl mířil do recese. Koronavirová řekněme krize, však dala nejen tuzemskému průmyslu silnou ránu, když začal rychle přicházet o nové tuzemské i zahraniční zakázky. Nevyhnutelně tedy došlo k razantnímu propadu výroby i omezování zaměstnanosti, které bylo podle PMI nejrychlejší od září 2009.

Vzhledem k recesi, do které zamířila nejenom naše ekonomika, ale vlastně celá EU, je pravděpodobné, že nás čeká další výrazný propad indexu nákupních manažerů. Tvrdá data z výroby budou k dispozici s velkým zpožděním (třeba příští týden přijdou na řadu teprve ta únorová – pozn. aut.), a tak o to více stojí za pozornost alespoň ta měkká v podobě PMI nebo průzkumu důvěry, který pravidelně přináší statistický úřad.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Propady českého hospodářství budou výrazné

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Koruna padá, skepsi nepodléhejme

Koruna citelně oslabuje. Za uplynulý třicet dní oslabila vůči euru z kurzu pod úrovní 26,10 na hodnotu, z počátku tohoto týdne, nad 27,20 koruny za euro, tedy na nejslabší úroveň od letošního května.  

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru