Výroba stojí. Komoditní trhy se propadají

Názor
Investoři přestávají mít zájem o výrobu a místo toho se soustředí na udržování hodnoty svých portfolií. To se na komoditních burzách projevuje poklesem zájmu o měď, hliník a nikl. Naopak roste zájem o zlato, které se v mnohých zemích stalo nedostatkovým zbožím.
Mnohé komodity se zdají být velice levné a mohly by proto přinášet zajímavé investiční příležitosti. Na snímku ingoty surového hliníku. Foto: Depositphotos.com

V souvislosti s pandemií koronaviru je omezen pohyb již zhruba poloviny světové populace. Restrikce však nebrání jen pohybu osob. Výrazně je omezena produkce v celé řadě odvětví. Výsledkem je hluboký propad v poptávce po průmyslových komoditách. Mnohé komodity se zdají být velice levné a mohly by proto přinášet zajímavé investiční příležitosti. To, zda se jejich cena v budoucnu zvýší, bude záležet na velikosti produkce globální ekonomiky.

Pravděpodobně nejsledovanější komoditou je ropa. Na její ceně se podepsal nižší zájem o cestování i propady ve výrobních odvětvích. Navíc ropné mocnosti se nedohodly na společném postupy a zaplavily trh levnou ropou. Výsledkem je propad ceny ropy Brent od začátku roku o 49 procent na 34 dolarů za barel.

K výraznému snížení cen došlo i u dalších komodit. Například cena zemního plynu se od začátku roku k dnešnímu dni propadla o 19 procent na 1,83 dolaru za MMBtu. Cena silové elektřiny obchodované na burze zas klesla o 8 procent na 43 eur za MWh. V průběhu března se přitom obchodovala i pod úrovní 40 eur za MWh.

Průmyslové kovy rovněž zlevňovaly. Dobře je to patrné u mědi. Její cena se od začátku roku snížila o 21 procent na 2,2 dolaru za libru. K podobnému snížení ceny o 18 procent došlo i u hliníku. Ten aktuálně stojí 1 459 dolarů za tunu. Obdobně se zachovala i cena niklu, která se propadla o 20 procent na 11 255 dolarů za tunu.

Investoři místo průmyslových kovů, které jsou určeny k výrobě, začali nakupovat vzácné kovy. Ty jsou vhodné k udržování hodnoty portfolií. Nejlépe je to patrné u ceny zlata, která se aktuálně pohybuje kolem úrovně 1 660 dolarů za troyskou unci. To je o devět procent více než na začátku roku. S tím, jak centrální banky a vlády pumpují peníze do ekonomiky, lze očekávat, že obliba zlata bude dále narůstat.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zlato v korunách opět zdražilo nejvýše v historii. Nahrávat mu bude i doba po pandemii

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Trhy jsou v korekci, co bude dál?

Probíhající napětí na Blízkém východě se spolu s výhledem na vyšší úrokové sazby po delší dobu („higher for longer“, pozn. aut.) přenášejí negativně na globální finanční trhy. Ty se tak nacházejí v pásmu poměrně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.