Výsledky Applu sice předčily očekávání, ale rizika spojená s Čínou a Trumpovými cly přetrvávají

Společnost Apple dosáhla tržeb ve výši 95,4 miliardy dolarů, což mírně překonalo odhady analytiků. Zisk na akcii dosáhl solidního 1,65 dolaru. Na první pohled šlo o další silné čtvrtletí, ale akcie firmy po uzavření burzy oslabily, což odhalilo obavy investorů ohledně hlubších strukturálních problémů.
Výsledky společnosti Apple sice mírně překonaly očekávání, ale oslabení pozice v Číně vyvolává obavy o budoucí růst firmy. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Výsledky společnosti Apple sice mírně překonaly očekávání, ale oslabení pozice v Číně vyvolává obavy o budoucí růst firmy. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zejména tržby v Číně se snížily o 2,3 procenta na 16 miliard dolarů, což výrazně zaostalo za očekáváními. Čína, kdysi nejdynamičtější růstový trh Applu, se nyní stala zdrojem neustálých problémů. Domácí značky, jako Huawei a Xiaomi, pokračují v získávání většího podílu na trhu a zpřísňující se vládní omezení na zahraniční technologie situaci také nikterak nepomáhá.

Cla: Otázka za 900 milionů dolarů

Jedním z klíčových poznatků z konference k hospodářským výsledkům bylo prohlášení ředitele Applu Tima Cooka o (Trumpových) clech: „Apple očekává, že jen za druhý kvartál dodatečné náklady dosáhnou 900 milionů dolarů.“

Cook výslovně varoval před používáním tohoto čísla pro budoucí prognózy, vzhledem k určitým jedinečným krátkodobým faktorům. Toto prohlášení však podtrhuje prohlubující se rizika, která cla představují pro nákladovou strukturu společnosti Apple. Investoři se musí připravit na potenciální volatilitu, zejména pokud se firma rozhodne tyto náklady přenést na spotřebitele.

V rámci strategie ke zmírnění dopadů cel Apple oznámil, že většina iPhonů určených pro trh v USA bude brzy pocházet z Indie, zatímco výroba dalších klíčových produktů, jako jsou iPady a Macy, se přesouvá do Vietnamu. Silná závislost Applu na Číně v oblasti produktů prodávaných jinde však zůstává významnou slabinou.

Růst tržeb: Organický nebo umělý?

Zatímco tržby vzrostly o pět procent, část tohoto růstu byla zřejmě způsobena obavami spotřebitelů z cel, které vedly k předčasným nákupům. Finanční ředitel Kevan Parekh během konference upřesnil: „V březnovém čtvrtletí jsme nezaznamenali žádné výrazné známky předčasné poptávky.“

Investoři by k tomuto vývoji měli přistupovat opatrně – klíčovou otázkou zůstává, zda spotřebitelé skutečně zvýšili svou poptávku, nebo zda pouze předčasně realizovali budoucí poptávku z obavy z cel.

Služby: Pod drobnohledem regulátorů

Tržby Applu za služby vzrostly o 12 procent a dosáhly 26,7 miliardy dolarů, což však mírně zaostalo za očekáváním trhu. Služby zůstávají pro Apple zdrojem vysokých marží, ale nad nimi se vznáší temná mračna regulace.

Nedávný rozsudek soudu ve věci App Store a antimonopolní vyšetřování lukrativní smlouvy Applu s Googlem o vyhledávání by mohly ohrozit tržby v řádu miliard dolarů. Při oznamování výsledků se vedení Applu výslovně zdrželo poskytnutí výhledu do budoucna pro oblast služeb.

Výzvy v oblasti inovací: Proč modernizovat?

Prodej ikonického iPhonu vzrostl o dvě procenta, přičemž nově uvedený model iPhone 16e nedokázal vzbudit výraznější zájem. Jeho relativně vysoká cena 599 dolarů mohla odradit cenově citlivé zákazníky.

Při zveřejnění výsledků vedení společnosti upozornilo na nové modely, které by měly být uvedeny na trh ještě letos a mohly by nabídnout výraznější upgrade. Apple potřebuje, aby měly silné ohlasy, zejména v Číně, kde se spotřebitelé stále více obracejí k výrazněji inovujícím konkurentům.

Reakce managementu: Sebevědomí navzdory nejistotě

Navzdory výzvám zůstává Apple sebevědomý. Kevan Parekh během konference zdůraznil rekordní počet aktivních zařízení a loajalitu zákazníků jako základ silné pozice společnosti. Aby podtrhl toto sebevědomí, Apple oznámil zpětný odkup akcií v hodnotě 100 miliard dolarů a mírné zvýšení dividend o čtyři procenta. Je to jasný signál pro investory: Vedení pevně věří v dlouhodobou ziskovost Applu.

Apple zůstává jedním z nejsilnějších a nejlépe řízených technologických hráčů na světě, ale i giganti mají své slabiny. Solidní čísla za toto čtvrtletí byla provázena řadou rizik. Stručně řečeno, zůstaňte optimističtí, ale opatrní. S Applem zůstává cesta zajímavá, i když vody před námi vypadají stále rozbouřenější.

Autor je vedoucí oddělení Investiční strategie Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek