Vysoká inflace nutí Turecko udržovat vysoké úrokové sazby

Názor
Včerejší zasedání turecké centrální banky bylo další z řady zkoušek, zda centrální banka odolá volání prezidenta Erdogana po nižších úrokových sazbách. Nesnadnost tohoto úkolu ukazuje ostatně i netradiční středeční termín zasedání bankovní rady.
Turecký prezident Erdogan vysoké úrokové sazby považuje nikoliv za lék, ale za příčinu vysoké inflace. V neposlední řadě je pro něj jako hluboce věřícího muslima koncept úrokových sazeb problematický sám o sobě. Ilustrační foto: Pixabay.com

Dnes totiž Turecko slaví „Den demokracie a národní jednoty“, který je připomínkou neúspěšného pokusu o převrat z roku 2016. Po něm následovala vlna zatýkání a čistek, v nichž uvízly tisíce lidí ze všech vrstev společnosti od příslušníků bezpečnostních složek, přes úředníky, novináře a akademiky až po podnikatele.

Naštěstí i tentokrát centrální banka vedená guvernérem Kavcıoğlu odolala a ponechala měnově politickou sazbu na 19 procentech. Zároveň ani komentář k rozhodnutí neindikuje posun v jejím závazku udržovat přísnou měnovou politiku do doby, než se naplní pokles inflace předjímaný její prognózou.

Bankovní rada ostatně neměla moc na výběr. Červnová inflace překvapila nárůstem na 17,55 procenta kvůli kombinaci rostoucích cen potravin, zvyšujících se cen pohonných hmot a slabé liry, k nimž se začínají přidávat dopady otevírání ekonomiky. Zároveň inflace podle všeho neřekla poslední slovo.

Stejně jako v jiných zemích čelí Turecko enormnímu tlaků rostoucích cen komodit znásobeným suchem v klíčových zemědělských oblastech země. Mezinárodní zkušenost zároveň indikuje vysoké riziko jednorázových úprav cen v sektoru služeb po odstranění pandemických omezení.

PSALI JSME:
Turecko na hraně finanční krize

S vysokou pravděpodobností bude centrální banka donucena zvýšit svou prognózu inflace pro konec roku z aktuálních 12,2 procenta. To ji ovšem nedovolí naplnit přání prezidenta Erdogana, který před měsícem mluvil o snížení úrokových sazeb z kraje podzimu. Jeho tlak na vedení centrální banky je obrovský.

Prezident Erdogan může kdykoliv odvolat členy bankovní rady včetně guvernéra, což mnohokrát v minulosti ukázal. Motivací k tomu má silnou. Preference jeho strany i jeho osobní poklesly na mnohaleté minimum a termín voleb v roce 2023 se pomalu blíží.

Zároveň není žádným tajemstvím jeho odpor vůči vysokým úrokovým sazbám, které považuje nikoliv za lék, ale za příčinu vysoké inflace. V neposlední řadě je pro něj jako hluboce věřícího muslima koncept úrokových sazeb problematický sám o sobě.

Centrální banka musí taktéž odolat pokušení o nahrazení vysokých úrokových sazeb nestandardními nástroji, které se v minulosti ukázaly být neefektivní. Snahu vydat se touto cestou naznačilo dva týdny staré rozhodnutí o úpravě povinných minimálních rezerv, které mělo za cíl zvýšit výhodnost lirových vkladů a liry pro domácí banky.

PSALI JSME:
Turecká centrální banka prudce zvyšuje sazby v obraně před inflací

Jde o další pokus snížit vysokou míru dolarizace ekonomiky a bankovního systému, ve kterém dosahuje podíl cizoměnových vkladů 55 procent a cizoměnových úvěrů 35 procent. Historická zkušenost z Turecka i jiných zemí ovšem ukazuje, že důvěru v liru může obnovit jen transparentní politika a odhodlaný boj proti inflaci.

Nezbývá proto než popřát vedení centrální banky, aby odolávalo tlaku na snížení úrokových sazeb co nejdéle. Předčasné snížení úrokových sazeb by obnovilo dlouhodobý pád liry a dolar, euro, kryptoměny či zlato by pokračovaly ve vytlačování liry z tureckého finančního systému.

Na takovém vývoji by kromě spekulantů vydělali snad jen zahraniční turisté, kteří se do Turecka začínají vracet po více než roční přestávce vyvolané pandemií, a Turecko by zůstalo uvězněno v režimu nestabilní ekonomiky točící se v inflačně depreciační spirále.

Autor je makroekonomický analytik Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Turecká lira padá do propasti

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB