Vyšší úroky na hypotékách sníží tempo růstu cen nemovitostí

Názor
Rostoucí úroky na hypotékách mohou paradoxně pomoci lidem, kteří si chtějí pořídit nemovitost. Když jsou totiž hypoteční sazby vysoké, na realitním trhu se zpravidla sníží počet kupujících. Je tak možné si mezi nemovitostmi lépe vybírat, a dokonce lze vést úspěšná jednání o výši kupní ceny. Ta je při pořizování nemovitosti naprosto klíčová. Již nikdy ji totiž nelze změnit. Oproti tomu nevýhodnou sazbu na hypotéce lze pořešit pozdějším refinancováním.
Vyšší úroky na hypotékách sníží tempo růstu cen nemovitostí. Ilustrační foto: Pixabay.com

Průměrná úroková sazba na hypotečních úvěrech opět stoupla. V červenci dosáhla dle Fincentra Hypoindexu na úroveň 2,23 procenta, což bylo o 0,10 procentního bodu více než v červnu. Oproti červenci loňského roku, kdy průměrná úroková sazba dosahovala úrovně 2,15 procenta, došlo k navýšení o 0,08 procentního bodu.

Úrokové sazby na hypotékách vzrostly nejrychleji od prosince 2018. Z vývoje je zřejmé, že nejlepší doba na hypoteční úvěry je za námi a nyní se podmínky každý měsíc zhoršují. To pravděpodobně povede k ochlazení zájmu o úvěry na bydlení, což by mohlo vést ke snížení tempa růstu cen nemovitostí.

Objem nových hypoték se však stále drží na vysoké úrovni. V červenci si lidé vzali 10 967 hypotečních úvěrů za 35,26 miliardy korun. Průměrná výše hypotéky se přitom pohybovala na úrovni 3,22 milionu korun. Kvůli vysokým cenám nemovitostí si lidé musí půjčovat více peněz, což zhoršuje dostupnost vlastnického bydlení u lidí s průměrnými a nižšími příjmy.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Hypotéky zdraží průměrně na zhruba tři procenta

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.