
Pozitivně lze hodnotit oživení nových zahraničních průmyslových zakázek v květnu o téměř čtyři procenta meziměsíčně, zlepšení hodnocení stavu zásob a snížení cenových tlaků ve výrobě, které lze pozorovat na globálním komoditním trhu. Podle posledního vydání Ifo indexu se směrem dolů vydala i očekávání vývoje cen ve výrobě.
Obavy z dalšího vývoje cen, propad důvěry spotřebitelů i firem napříč klíčovými ekonomikami světa převálcují výše zmíněné signály naděje. Ani doma nepanuje optimistická nálada. Ekonomický výhled mezi českými výrobci se zhoršuje a index nákupních manažerů dokonce sklouznul pod hranici 50 bodů označující kontrakci aktivity.

Z blízkého zahraničí není dobrou zprávou upadající tempo německých továrních objednávek ani červnový pokles tamní průmyslové produkce. Z více globálního pohledu pak na horizontu nadále přetrvávají těžko kvantifikovatelná geopolitická rizika.
Na pozadí mixu částečně pozitivních, ale převážně negativních indikátorů, se predikce přesouvá z relativně příznivého tempa pro příští dva měsíce až do meziročního poklesu během podzimních měsíců.
Autorka je hlavní ekonomka Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)